21 / 06 / 2024

Dolarda şok edecek iddia! Eylül ayı işaret edildi! Türkiye'ye büyük döviz girişi olacak, hızla düşecek...

Dolarda şok edecek iddia! Eylül ayı işaret edildi! Türkiye'ye büyük döviz girişi olacak, hızla düşecek...

Döviz ve altın fiyatlarına yönelik öngörüleri çok konuşulan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel'den çok konuşulacak bir iddia daha geldi. İşte Batırel'in dolara ilişkin dikkat çektiği noktaları...Döviz ve altın fiyatlarına yönelik öngörüleri çok konuşulan Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel'den bomba bir iddia daha geldi. Türkiye'ye büyük döviz girişi olacağını ifade eden Batırel, "Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suud sermayesi, varlık fonunda bulunan TMSF üzerindeki şirketleri satın alacak. Varlık barışı ile ülkeden kaçan büyük para bloku eylülden itibaren geri gelecek. Turizmden 37 milyar dolar kazanacağız" diye belirterek şunları kaydetti:

Dolarda şok edecek iddia! Eylül ayı işaret edildi! Türkiye ye büyük döviz girişi olacak, hızla düşecek...

ÜLKEDE EKONOMİK FAALİYETLER ZAYIFLADI!

Dünyanın genelinde ekonomik sıkıntıların olduğuna dikkat çeken Batırel "Pandemi sonrası toparlanmaya başlayan dünya ekonomisi Ukrayna savaşıyla yıkıldı. Rusya’nın ağır yaptırımlara karşı doğalgaz silahını kullandı, tüm dengeler bozuldu, maliyetler dağları aştı… 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonu düşürmek için faizler hızla arttırılınca ülkeler küçülmeye başladı. Dünyanın motoru Çin ikinci çeyrekte yüzde 2.6 daraldı. Dünyanın en büyük tüketicisi Amerika ilk çeyrekte yüzde 1.6, ikinci çeyrekte 0.9 daralarak resmen resesyona girdi. Ekonomik büyüme nüfus artış hızının altına indi. Kişi başına düşen millî gelir geriledi. İşsizlik artıyor… Her hafta 250 bin kişi bana işsizlik maaşı verin diye başvuru yapıyor. Ülkede ekonomik faaliyetler zayıfladı. Şirketlerin bilançolarındaki kazançları büyük oranda azalıyor. ABD merkez bankası 75 baz puan daha faiz arttırdı, buna devam edeceğiz, dedi. Bu durumda üçüncü çeyrekte de daralma yaşanacak, koskoca Amerika çökecek. Avrupa’da durum farklı mı? Hayır! Onlar da aynı çukurda…" diye yazdı.

Sözlerine Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü şu sözlerle belirten ekonomist Batırel, "Peki, dünya küçülürken, Türkiye nasıl büyüyor? İhracatla, üretimle istihdamla, tüketimle, turizmle... Kurlardaki artış kaliteli Türk ürünlerinin pazar paylarını arttırıyor, sipariş yağıyor. Sanayi üretimi 9.1’e Kapasite Kullanım Oranı bu yüzden yüzde 78.2’ye yükseldi. 2021 Ocak-Haziran döneminde 33 milyar TL açık veren bütçe 2022’nin ilk yarısında 94 milyar TL fazla verdi. Dövizdeki artışlar, enerji ve gıda fiyatlarının tetiklediği enflasyona rağmen bütçe gelirlerinin artmasında şirketlerin yüksek satış yaparak devlete ödedikleri vergilerdeki artış yol açtı. Bu ekonomik canlılığın en canlı örneği… " diye açıkladı. Dolar için eylül ayını işaret eden Batırel şunları yazdı...


Geri Dön