24 / 04 / 2024

''Dünyanın en yüksek binası'' ünvanı yakında el değiştiriyor!

''Dünyanın en yüksek binası'' ünvanı yakında el değiştiriyor!

Gökdelen ve bina yüksekliği meraklıları bu haber sizin için. ''Dünyanın en yüksek binası'' ünvanı el değiştiriyor. 101 katlı Taipe'deki binanın ünvanını hangi ülkedeki, hangi bina elinden alıyor?Birleşik Arap Emirlikleri'nde inşaa edilen ''Dubai Burcu'' (Burj Dubai), 512 metre yüksekliğe erişerek ''dünyanın en yüksek binası'' unvanını ele geçirdi. Unvan, düne kadar Tayvan'ın başkenti Taipei'deki 508 metrelik ''Taipei 101'' binasının elindeydi.

DUBAİ'de ''Dubai Burcu'' adı verilen inşa halindeki bina, Tayvan'ı
n başkenti Taipei'de bulunan ve dünyanın en yüksek binası unvanını elinde bulunduran 508 metre yüksekliğindeki ''Taipei 101'' binasını şimdiden 4 metre geçti.

Yapımına 2004 yılında başlanan Dubai Burcu, gelecek yıl tamamlancak. Bina şimdiden 141 kat yükselmiş bulunuyor. Kulenin kaç kat olacağı açıklanmıyor, ama tamamlandığında binanın yüksekliğinin 609.6 metre olacağı belirtilmekte. Ancak yapımcılar inşaat şirketleri arasındaki rekabeti önlemek amacıyla kesin yüksekliği gizli tutuyorlar.

''Dubai Burcu'', 20 milyar dolarlık devasa bir proje kapsamında inşa ediliyor. Projenin içinde 30 bin konut ve dünyanın en büyük ticaret merkezi bulunuyor.

Gökdelen liginde son durum

Dubai Burcu ve Taipei 101'in altında kalan diğer yüksek binalar şunlar:

Petronas Kuleleri-Malezya (452 m)

Sears Tower-ABD (442 m)

Jian Mao-Çin (421 m)

Hong Kong Finans Merkezi-Çin (412 m)


Geri Dön