03 / 03 / 2024

EAA Cityscape Dubaiden yine büyük ödülle döndü!

EAA Cityscape Dubaiden yine büyük ödülle döndü!

EAA-Emre Arolat Architects, Yalovadaki Raif Dinçkök Kültür Merkezi yapısı ile 2011 Cityscape Dubai Ödüllerinde Rekreasyon Yapıları kategorisinde büyük ödüle layık görüldüYarışmada 3 projesiyle 3 farklı kategoride finale kalan EAA, büyük ödülü alan tek Türk mimarlık ofisi oldu.  27 Eylül Salı gecesi Dubaideki Madinat Jumeirahta gerçekleşen Cityscape Dubai Ödüllerinde EAAnın finale kalan diğer iki projesinden ASY Mix Konut Projeleri kategorisinde, Çukurova Havalimanı ise Turizm Seyahat Ulaşım Projeleri kategorisinde yarıştı. 

Yarışmada Rekreasyon Yapıları kategorisinde EAA-Emre Arolat Architectse büyük ödül kazandıran Raif Dinçkök Kültür Merkezi, Akkök Şirketler Grubu tarafından hayata geçirilerek Yalova halkına armağan edilmiş bir yapı. Farklı işlevlere sahip dört iç kitle ile bunları örten ve dirençli yapı çeliğinden (Corten A) tasarlanmış yarı geçirgen bir zarftan oluşan kültür merkezi yapısının kentle kuracağı ilişkinin biçimi tasarımın ana ölçütü oldu. Bu bağlamda, çağdaş mimarlık söylemleri adına kolaylıkla düşülebilecek bir tuzak olarak neredeyse her an, her yerde beliriveren buyurgan ve öğretici bir tasarım yöneliminden olabildiğince kaçınıldı. Kitlelerin arasındaki boşlukların ve gezinti rampalarının bir iç sokak olarak kentin sosyal hayatına girmesi hedeflendi. 

Bu yıl onuncu kez düzenlenen Cityscape Dubai Ödülleri, dünyanın en önemli gayrimenkul yatırım ve geliştirme etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ve her yıl 120den fazla ülkeden gayrimenkul uzmanı, mimar, tasarımcı ve plancıları uluslararası bir iletişim ortamında bir araya getiren Cityscape Dubai kapsamında organize ediliyor.  Cityscape Dubai Ödüllerinde, yarışmaya katılan yapı ve projeler, ticari/karma kullanımlı yapılar, kamusal yapılar, rekreasyon yapıları, konut yapıları, turizm ve ulaşım yapıları gibi ana kategorilerde değerlendiriliyor. Belirlenen bu  kategoriler dışında, jüri üyeleri katılan projelerden bazılarını Çevre Ödülü, İslam Mimarisi Ödülü, Genç Mimar Ödülü, Kültürel Miras Ödülü ve Master Plan Ödülü başlıkları altında özel ödüllere de layık görüyor.

 2010 yılında İpekyol Tekstil Fabrikasına verilen Aga Khan Mimarlık Ödülünün yanısıra farklı projeleriyle toplam 18 uluslararası ödül alarak rekora imza atan, 2011de de 5 farklı ödüle layık görülen EAA-Emre Arolat Architects ayrıca, 2-4 Kasım tarihleri arasında Barselonada gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali (WAF) kapsamında düzenlenen 2011 Dünya Mimarlık Ödülü finallerinde 2 farklı kategoride toplam 4 projesiyle yarışacak.

Bodrum Vicem Yalıları ile Geleceğin Projeleri / Konut kategorisinde, Sancak Camii ile Geleceğin Projeleri / Kültür Yapıları kategorisinde, Antakya Otel ile Geleceğin Projeleri / Ticari Yapılar kategorisinde, Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi ile de Kültür Yapıları / Galeriler kategorisinde jüri karşısına çıkacak olan EAA, aynı zamanda bu seneki finallerde en çok projeyle yarışma hakkı kazanan Türk mimarlık ofisi de olacak.


Geri Dön