14 / 04 / 2024

El değiştiren 8,5 milyon aracın 6 milyonu karaborsada satıldı

El değiştiren 8,5 milyon aracın 6 milyonu karaborsada satıldı

İkinci el otomobil piyasasında çıkarılan yasaların kayıt dışılığı artırmaktan başka bir işe yaramadığını kaydeden 38 yıllık galerici Salih Kılınç, yetki belgesi ve denetim mekanizmasının devreye girmesi gerektiğini söyledi.Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik, ikinci el otomobil piyasasında yaşanan gelişmeleri aktaran Otonomi ve  Ankara  Otomobilciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılınç'ın anlattıklarına köşesinde yer verdi. 38 yıldır galericilik yapan Kılınç, yasal düzenlemelerin sektörde kara borsayı ve kayıt dışılığı artırdığını belirterek, mesleklerini bırakıp otomobil alıp satmaya başlayanlar olduğu, ayda 60 otomobil alım satımı yapanlar olduğunu söyledi. Eskiden ikinci el otomobilde kilometrenin sıfırlanırken şimdi artırıldığını ve 6000'in üzerine çıkarıldığını ifade eden Kılınç, 2021 yılında 8,5 milyon araç el değiştirdi ancak bunun 1,5 milyonunu kayıtlı esnaf tarafından gerekleştirildiğini söyledi.

İşte ikinci el otomobil piyasasında yaşananlara dair Kılınç'ın aktardığı ilginç noktalar:

- ‘6 bin kilometre / 6 ay’ sınırı derde deva olmadı. Eskiden ikinci el araçta kilometre düşürenler olurdu, şimdi 6 binin üstüne çıkaranlar var

- Galericilere araçlar araç sahibi şahıslardan gelir. Mevzuata göre galeriler zaten bayilerden araç alamaz. Yasalar karaborsayı daha da artırdı.

- İstanbul’da bir mühendis, arkadaşlarından duyarak birikimiyle lüks bir araç alıp, 130 bin TL kârla satıyor. Şimdi işini bırakmış ve otomobil alıp satıyor.


Geri Dön