03 / 03 / 2024

El makam Tower'da 10 bin dolara!

El makam Tower'da 10 bin dolara!

El makam Tower'da 5 kişilik bir devremülk 25 yıllığına ortalama 10 bin dolara satılıyorMekke'de ZemZem Tower'ın da içinde bulunduğu projenin ikinci ayağı olan El makam Kulesi'nden devremülk alanlar, her yıl umreye gitmek yerine kiraya verebiliyor, ya da Tabadul değişim programı ile Roma'da 5 yıldızlı tatil yapabiliyor.

Suudi Arabistan'ın kutsal şehri Mekke'de Kabe'nin hemen yanı başında inşa edilmekte olan Zemzem Tower'ın komşusu El makam Kulesi'ndeki devremülklerin Türkiye'de satışına başlandı. El makam Tower'ın, Zemzem'den daha görkemli ve daha lüks olacağı belirtiliyor. Proje ilk defa İstanbul Fuar Merkezi'nde 27-30 Kasım 2008 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı Realist Expo'da sergilenecek.

5 YILDIZLI OTEL HİZMETİ
Zemzem Kulesi'nin de içinde bulunduğu 7 kuleden oluşan ve Kral Abdullah'ın bizzat kendi projesi olan Elbeyt projesinin ikincisi etabı El makam Tower'da 5 kişilik bir devremülk 25 yıllığına ortalama 10 bin dolara satılıyor. Bu para 25 yıla bölündüğünde dört yetişkin ve iki çocuğun kalabileceği dairenin gecelik konaklama fiyatı ortalama 25 dolara geliyor. Mresco Türkiye Genel Müdürü Fatih Ergüven, devremülk sistemine ödenen paranın, bir seyehat acentası ile umreye 5 defa giden bir ailenin ödeyeceği paraya denk geldiğini, yani sistemin kendisini 5 yılda amorti ettiğini söylüyor. 2001 yılında 14 bin Türk'ün Suudi Arabistan'a gittiğini bugün ise bu talebin 150 bine dayandığını anlatan Ergüven, projenin dolar bazında da her yıl yüzde 8 civarında değer kazandığını belirtiyor. Projenin ayrıca devremülkün dönemine, oda tipine bağlı olarak değişkenlik gösteren ortalama yıllık 200 dolar aidat
ödemesi bulunuyor. Bu aidat karşılığında ise devremülk sahibine, 5 yıldızlı otel hizmeti, hızlı internet, 5 yılda bir mobilyaların yenilenmesi ve kulenin diğer giderlerinin karşılanması gibi hizmetler veriliyor.

`HİCRİ TAKVİM' ESAS ALINIYOR
Devremülk tarihleri hicri takvime göre belirleniyor. Hicri takvimde aylar ve günler Miladi takvime göre her yıl 10 gün geriye geliyor. Yani satın alan kişinin devremülkü ilk yıl 10-17 Haziran tarihlerinde ise bir sonraki yıl 1-7 Haziran tarihlerine denk geliyor. Böylece Üç Aylar, Hac ya da Kadir Gecesi gibi rağbet gören dönemler için yüksek para ödeyen devremülk sahiplerinin hakları her yıl geriye giden Hicri takvime göre korunmuş oluyor.

BİN TÜRK'E SATIŞ HEDEFLENİYOR
Bir yıl içinde 7 gün üzerinden toplam 48 devrenin bulunduğu El makam'da 25 yıl sonra devre mülk hakları sona erecek ve El makam Kulesi, Kabe Vakfı'na devredilecek. 2010 yılının Şubat ayında hizmete girecek olan El makam Kulesi, 2035 yılından sonra Mekke Vakfı'na devredilecek. Mresco grubu El makam'da 2009 yılı sonuna kadar bin Türk'e satış yapmayı hedefliyor. Hac, Üç Aylar gibi yoğun talep edilen dönemlerin dışında ortalama 10 bin dolardan satışı yapılan  devremülklere vade farksız 12 taksit ya da vade farkıyla 24 aya kadar taksit yapılabiliyor. 

BİR YIL MEKKE'DE DİĞER YIL ROMA'DA
Her katı Kabe'yi gören El makam'da devremülk sahiplerinin aynı katta ve metrekarede olmak şartı ile her yıl farklı daireleri kullanma hakkı bulunuyor. Devremülk sahipleri ayrıca o yıl gidemezse hakkını başkalarına kiraya verebiliyor, miras bırakabiliyor ya da satabiliyor. Her yıl gitmek istemeyenler ise, kısa süre içinde hizmete girecek olan "Tabadul" isimli internet değişim programı aracılığıyla kendi devre mülküne denk gelen puan karşılığında dünyanın birçok yerinde üyesi bulunan 500 ayrı lüks otel grubundan seçim yapabiliyor. Örneğin devremülk sahibi, bir yıl Mekke'de umre yapacak, diğer yıl ise Roma'da ya da Paris'te 5 yıldızlı bir otelde kalabilecek.

İBADETTE LÜKSÜ SEVMİYORUZ
Kuveytli yatırımcı firma Mresco'nun Türkiye ofis yetkilileri, pazarlama sırasında en sık karşılaştıkları bir konunun ise, Türklerin bu kadar lüks içinde ibadetlerini yaparken rahatsız olma endişesi taşıması olduğunu söylediler. Bu kadar lüks ve konforun amacının insanların ibadetlerine daha fazla vakit ayırmaları olduğunun altını çizen Mresco Türkiye Genel Müdürü Fatih Ergüven, "Türkler, devremüklü satın alırken, bu kadar lüks içinde ibadetleri gönül rahatlığı ile yapılamayacağı endişesini taşıyorlar. Ancak halen bazı hacılar 20 kişi aynı odalarda kalıyor ve temiz olmayan ortamlarda ibadetini yapmaya çalışıyorlar. Bu insanlar zamanlarının büyük bölümünü ibadet yerine, temizlik, yemek gibi günlük uğraşlara harcıyorlar. Bizim amacımız ise hem konforlu bir ortam sunmak, hem de 5 yıldızlı otel hizmeti vererek vatandaşlarımızın zamanlarının yüzde 90'ını ibadetlere ayırmalarını sağlamak" dedi. 

KABE'NİN SESİ ODANIN İÇİNDE
Binanın üç ayrı girişi var. Kule ile Kabe arasında yer altı tüneli yapılıyor. Böylece yoğun Hac dönemlerinde devremülk sakinleri kalabalığa karışmadan Kabe'ye ulaşmış olacaklar. Odaların Harem, Kabe ve şehir olmak üzere 3 farklı manzarası var. İçerisinde alışveriş merkezinin de bulunduğu kulede iki ayrı oda tipi var. Birincisi 35 metrekare stüdyo dairede iki yetişkin ve iki çocuk kalabiliyor. Diğeri ise 75 metrekare 1 + 1 dediğimiz dört yetişkin ve iki çocuğun kalabildiği apart oda. Körfez ve Asya ülkelerinde yaygın ağı bulunan ünlü otel zinciri Oberoi tarafından işletilecek olan kulede 5 yıldızlı otel hizmeti verilecek. Odalar her gün temizlenecek. İstenildiğinde Kabe'deki ezan ve dua seslerini dairenin içine yansıtan ses sistemleri bile var. Bu da kuledeki konforu anlatmaya yetiyor. 5 yıldızlı otelcilik hizmetinin sunulacağı devremülklerde, 38 asansör, mutfak, plazma TV, hızlı internet bağlantısı gibi teknolojik özelliklerin yanı sıra 7 gün 24 saat sağlık hizmeti, Türk rehber hizmetleri de sunuluyor.

Zemzem Tower Mekke Konutları'nda 7 bin 400 dolara!

Projeden görüntüler için tıklayınız...


Geri Dön