25 / 06 / 2024

Emaar'ın Toskana'sı 8 Eylül'de satışa çıkıyor

Emaar'ın Toskana'sı 8 Eylül'de satışa çıkıyor

Emaar Properties ve Cihan Kamer ortaklığıyla kurulan Emaar Türkiye, ilk konut projesi olan Toskana Vadisi'ndeki villaları 8 Eylül'de satışa sunacak.Büyükçekmece'de 1.4 milyon metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilen Toskana Vadisi, 555 villadan oluşacak. 4 etap halinde inşa edilmesi planlanan Toskana Vadisi'nin ilk etabında 174 ev yer alacak.

Büyüklükleri 370 metrekareyle 900 metrekare arasında değişen 8 farklı tipte ev seçeneğinin yer alacağı site, mimari dokusu, evlerin dış cephelerinde kullanılacak doğal taşları ve özel bitki örtüsüyle İtalya'nın Toskana Bölgesi'ni anımsatacak şekilde tasarlanıyor. Projede ayrıca mağaza ve restoranların yer alacağı Toskana Sokağı da inşa edilecek.

Atatürk Havalimanı'na 20, şehir merkezine ise 50 dakika mesafe uzaklıktaki site, Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi manzarasına hakim bir arsa üzerinde bulunuyor. Yürüyüş ve koşu parkurlarının da yer alacağı proje, yeşil alanlarının çokluğu ile dikkat çekiyor.

 

Emaar Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Ozan Balaban, Emaar Türkiye olarak 5 yılda 5 milyar dolar yatırım planları bulunduğunu belirterek, 'Toskana Vadisi Evlerini toplam 700 milyon dolar yatırımla tamamlamayı planlıyoruz' dedi.

Emaar Properties'in Türkiye'deki ilk projesi olan Büyükçekmece'deki 'Toskana Vadisi Evleri'nin, 7-9 Eylül 2007 tarihinde başlayacak ilk etap satışları öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Balaban, 2006 yılında dünya gayrimenkul pazarında, bir önceki yıla göre yüzde 33'lük artışla 700 milyar dolarlık işlem gerçekleştiğini kaydetti.

 Balaban, ekonomideki son dalgalanmaların, ABD içindeki dinamiklerden kaynaklandığı ve gayrimenkul sektöründe gerilemeye neden olmayacağı düşüncesini taşıdığını belirterek, gayrimenkulde gelişmekte olan ülkeler arasında yıldızı parlayan ülkelerin Rusya ve Türkiye olduğunu dile getirdi.

İstanbul'un Avrupa gayrimenkul piyasasında en çok büyüme vaat eden şehirler sıralamasında birinci olduğunu anlatan Balaban, Türkiye'de gayrimenkulde arz fazlası bulunduğunu, ancak farklılık yaratan ve temalı projelere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Balaban, geçen yılın Haziran ayında Türkiye'ye gelen Emaar

Türkiye'nin, yüzde 60 Emaar Properties, yüzde 40 Türk ortaklığıyla kurulduğunu anlattı.

Balaban, 'Emaar Türkiye olarak 5 yılda 5 milyar dolar yatırım planımız bulunuyor. Toskana Vadisi Evlerini toplam 700 milyon dolar yatırımla tamamlamayı planlıyoruz' diyerek, konutun yanı sıra alışveriş ve iş merkezleri, hastane, otelcilik gibi alanlara da yatırım yapmayı düşündüklerini aktardı.

TOSKANA VADİSİ EVLERİ

Ozan Balaban, başta 1 milyon 400 bin metrekare olarak planlanan, son genişletmelerin ardından 2 milyon metrekare arazi üzerine kurulacak olan sitede, başta 550 olarak belirlenen konut sayısının 700'e çıkacağını ve tüm projenin 3 yıl içinde bitirilmesini planladıklarını ifade etti.

Evlerin 7-9 Eylül 2007 tarihleri arasında New York, Londra, İstanbul ve Dubai'de satışa çıkarılacağını ve ilk etapta satışa açılacak 174 evden 60 tanesinin ön satışının gerçekleştiğini kaydeden Balaban, 2008 yılının sonuna kadar bütün evleri teslim etmiş olacaklarını söyledi.

Balaban, 395'den 940 metrekareye kadar 8 farklı tipte villa inşa

ettiklerini ve villaların metrekare satış fiyatının, 1.700 dolar artı

KDV olduğunu belirterek, ödemelerin yüzde 30 peşin, yüzde 70 teslimde gerçekleştirileceği bir kampanyaları bulunduğunu aktardı.

Hedef kitlelerinin, Büyükçekmece'ye yakın çalışan ya da iş yerleri uzakta bulunup hafta sonu çevredeki etkinliklerden faydalanmak isteyen kişilerden oluştuğunu dile getiren Balaban, satışların yüzde 20'sinin, yurt dışındaki alıcılar tarafından gerçekleştirilmesini beklediğini, bunun içinde yurt dışında yaşayan Türklerin de bulunduğunu anlattı.

'YENİ PROJELER, İZMİR-ANTALYA KIYI ŞERİDİNDE'

Şu andaki tutsat (mortgage) yasasında bazı eksiklikler bulunduğunu ve yeni Meclisin ek bir tutsat paketi çıkacağı bilgisini aldıklarını belirten Balaban, 'Bu paketten sonra tutsatın daha iyi oturacağını, istikrarlı ekonomiyle birlikte faizlerin de düşeceğini düşünüyoruz'görüşünü dile getirdi.

Toplantı sonunda soruları yanıtlayan Balaban, fiyatlarının ne kadar rekabetçi olduğuna ilişkin bir soru üzerine, İstanbul'un genişleme alanlarının Riva, Kurtköy ve Büyükçekmece olduğunu, bu üç alandan Büyükçekmece'nin en gözde alanlardan biri olduğunu ifade ederek, 'Gayrimenkul piyasasında inanılmaz arz var. Ancak temalı, sosyal imkanları geniş projelerin eksik olduğunu görüyoruz' dedi.

Balaban, 2 yıl içinde metrekare fiyatının 3 bin doları geçeceği düşüncesinde olduğunu aktardı.

Türkiye'de inşaat sektöründe kalitenin yüksek olduğunu da belirten Balaban, Emaar Türkiye olarak, dünyadaki diğer Emaar projelerine Türkiye'deki iyi müteahhit, taşeron ve malzeme firmalarını yönlendirme gibi bir misyonları da bulunduğunu kaydetti.

Balaban, 'İstanbul çok önemli bir metropol, ama Tokyo, Londra gibi değil. İstanbul'un önümüzdeki 10-15 senede çok daha gelişeceğine inanıyoruz' diyerek, Toskana Vadisi Evleri projesi sonrasında İzmir-Antalya kıyı şeridinde yeni projeler başlatmayı düşündüklerini söyledi.

 

 

 

 

 


Geri Dön