03 / 03 / 2024

Emeklilik bekleyenleri kurtaracak gelişme! Bu fırsat kaçmaz

Emeklilik bekleyenleri kurtaracak gelişme! Bu fırsat kaçmaz

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili flaş gelişme yaşanıyor. Emeklilik bekleyenleri kurtaracak bir detay ortaya çıktı. İşte tüm detaylar...EYT için son viraj. Aralık ayında Meclis'e gelecek olan düzenlemenin 15 Ocak itibariyle uygulanmaya başlanacak. Sosyal güvenlik sistemine göre emeklilik için yaş, sigortalılık yılı ve prim gün sayısı şartlarını tamamlamış olmak gerekirken, EYT'den faydalanmak isteyenler şimdiden hesaplar yapılıyor. Çok az gün farkıyla veya prim eksiği nedeniyle EYT’den yararlanamayacak olanlar ise çare aramakta. Hükümet her fırsatta EYT'nin geniş kapsamlı bir düzenleme olacağını belirtirken, ilk etapta şartları sağlayan 1,5 milyon kişinin emekli olması planlanmakta. Yaş veya pirim eksiği olanların imdadına ‘borçlanma’, ‘hizmet tespit davası’ gibi seçenekler yetişirken; sigortalıların doğum, askerlik, staj ve yurtdışı borçlanması yoluyla esik günlerini tamamlama imkanları var. İşte EYT düzenlemesinden faydalanmak için gerekli ayrıntılar...

KAYIP SİGORTA GÜNLERİ İÇİN HİZMET TESPİT DAVASI
Sigortasız çalıştırılan işçi için prim ödenmiyor. Sigortasız olduğundan ya da sigortası geç yapıldığı için veya eksik yatırıldığından dolayı kişinin primi yetersiz kalabiliyor. Bu durumdaki işçiler, sigortasız çalıştıkları sürelerini, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde önce arabulucuya gidip sonuç alamazsa açacakları ‘hizmet tespit davası’ ile tespit ettirebilir. Bu yolla kayıp günlerin geri kazanılabilmesi için şahit ve belgenizin olması önemli.


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön