27 / 02 / 2024

Emlak en gözde yatırım aracı!

Emlak en gözde yatırım aracı!

Yıllardır yatırımcısına iyi kazandıran otomobil, altın ve döviz gibi araçlar, yerini konut ve arsaya bıraktı.Yapılan araştırmaya göre, son yıllardaki ekonomik gelişmeler kazandıran yatırım araçlarının değişmesine yol açtı.

Yıllardır yatırımcısına iyi kazandıran altın, döviz, otomobil ve tarla gibi araçlar, artık eskisi gibi gelir getirmiyor. Hatta bu yatırım araçları, son yıllarda zarara bile neden olabiliyor.

Bunların yerine emlak, arsa ve taksiler, yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Özellikle ülkedeki konut azlığı yüzünden emlak, inşaat yapılacak alanlar açısından da arsa fiyatları son birkaç yıldır sürekli artıyor.

-ALTIN VE DÖVİZ KAYBETTİRDİ-

Konya'da kurulu bir altın firmasından alınan rakamlara göre geçen yıl küçük altın 52 YTL'den satılıyordu. Bu yıl ise küçük altının satış fiyatı 49 YTL, tüketiciden alış fiyatı ise 46 YTL civarında işlem görüyor.

Bu rakamlara göre geçen yıl 100 bin YTL ile 52 YTL'den küçük altın alan bir kişi, altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle bu yıl 46 YTL'den satarken 11 bin 500 YTL zarar etti.

Döviz yatırımcısı da geçen yılın aynı dönemine göre zarar etti. Odacı Döviz'den alınan rakamlara göre geçen yıl 1 doların satış fiyatı ortalama 1,46 YTL, alışı ise 1,446 YTL civarındaydı. Bugün ise 1 doların satışı 1,288 iken alışı ise 1,278 civarında seyrediyor.

Bu rakamlara göre geçen yıl 100 bin YTL ile dolar alan kişi bugün satmak istediğinde yaklaşık 12 bin 500 YTL zarar etmiş oldu.

Tüketicinin geçtiğimiz yıllarda ihtiyacını karşılamanın dışında iyi bir yatırım aracı olarak görüldüğü otomobil ise artık tamamen bu niteliğini kaybetti. Banka faizlerinin düşmesiyle piyasaya oldukça fazla yeni otomobilin girmesi, ikinci el fiyatlarını her yıl düşürüyor. Öyle ki geçen yıl 20 bin YTL'ye alınan bir otomobil bu yıl 18-19 bin YTL'ye ancak satılabiliyor. 100 bin YTL'ye göre hesap yapıldığında ise otomobilden kayıp 5-10 bin YTL arasında oluyor.

-EMLAK, ARSA VE TAKSİ KAZANDIRIYOR-

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası yetkilileri, ''İstanbul'da taksi plaka fiyatlarının 600-650 bin YTL arasında olduğunu duyduklarını ve her yıl fiyatların arttığını'' söyledi.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası yetkilileri ise ''Ankara'da taksi plakası fiyatlarının 200-210 bin YTL arasında değiştiğini duyduklarını'' belirterek, taksi plakalarından kimsenin zarar etmediğini kaydetti. İstanbul ve Ankara'da taksi plakaları bazı kesimlerin yatırım aracı olarak kullanılıyor.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır ise, konut ve arsa fiyatlarının son yıllarda önlenemez şekilde arttığını söyledi.

Emlak ve arsadaki bu yükselişin yatırımcıların dikkatini çektiğini vurgulayan Çakır, ''Son yıllarda emlak ve arsa yeni yatırım aracı oldu.

Geçen yıl Konya olarak değerlendirildiğinde 100 bin YTL'ye alınan bir daire ya da arsa, bugün yatırımcısına 20 ile 30 bin YTL arasında kazandırdı. 100 bin YTL'ye alınan kaliteli bir dairenin aylık kirası 600 YTL civarında. Kira gelirine de kattığınızda yıllık 7,2 bin YTL dana kazanç anlamına geliyor'' dedi.

Önceden verimli topraklara sahip Konya'nın tarlalarının da eksi ilgiyi görmediğini belirten Çakır, ''Tarla fiyatları da düşüyor. Artık tarla da eskisi gibi kazandırmıyor'' diye konuştu.


Geri Dön