23 / 06 / 2024

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman sona erecek?

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman sona erecek?

Emlak vergisi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "2021 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemeleri bugün başlıyor. Ödemeler 30 Kasım’a kadar yapılabilecek" şeklinde konuştu.2021 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemeleri bugün itibariyle resmen başladı. Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri için son tarih 30 Kasım 2021 olarak belirlendi. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Türkiye sınırları içerisinde yeralan bina, arsa ve arazilerin emlak vergisi konusuna girdiğini dile getirerek, “Emlak Vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı bir vergidir. Mükellefler 2. taksit ödemlerini 30 Kasım’a kadar yapabilecekler. 2021 yılı emlak vergi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılmıştı. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak” dedi.

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman sona erecek?
 
Emlak vergisi mükellefleri ve muafiyetler hakkında da bazı önemli açıklamalar yapan Mustafa HakanÖzelmacıklı, “Emlak vergisinin mükellefi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya araziye malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır” şeklinde konuştu.

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman sona erecek?
 
Değerli Konut Vergisi Mükellef Sayısı Artacak mı?


Bu senenin bina, arsa ve araziler için 2022'ye ait uygulanacak emlak vergi değerinin tespitiyle ilgili metrekare birim değer takdirlerinin gerçekleştirildiği bir dönem olduğunu kaydeden Mustafa Hakan Özelmacıklı, “2022-2025 yılları emlak vergi değerlerinin hesabında dikkate alınacak olan arsa ve arazi metrekare birim değerleri tespit edilerek karara bağlandı. Bazı cadde ve sokaklarda artışlar ise yüzde 50’yi geçti. Eğer geçen dönem olduğu gibi bir düzenleme gelmezse gelecek yıl için birçok mükellef çok yüksek emlak vergileri ile karşılaşacak. Değerli konut vergisi mükellef sayısı da bir hayli artacak” dedi.

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ne zaman sona erecek?
 
 
Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Emlak vergisi tapu harçlarından, veraset ve intikalden vergilerine, konut teslimlerindeki KDV oranlarından, emsal kiralardan tapu harçlarına kadar birçok kalemi etkilemektedir. Son düzenlemeler ile değerli konut vergisi de emlak vergilerine göre belirleniyor. Emlak vergisi büyükşehirlerde ise yüzde 100 artırımlı uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi başladı!


Geri Dön