17 / 07 / 2024

Emlak vergisi borcu nasıl yapılandırılır?

Emlak vergisi borcu nasıl yapılandırılır?

6552 sayılı Torba yasası gereğince Emlak vergisi ve Çevre Temizlik vergisi borcu olan mükellefler yapılandırma fırsatı ile borçlarını ödeyebiliyor. Peki, emlak vergisi borcu nasıl yapılandırılır?


Döviz ve altında al-sat kolaylığı!


Emlak vergisi borcu nasıl yapılandırılır?

6552 sayılı Torba yasası ile Emlak vergisi ve Çevre Temizlik vergisi borcu olan mükellefler yapılandırma fırsatı ile borçlarını ödeyebiliyor.


2014 Eylül ayında giren kanun gereğince Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgisine göre vergi dairesi veya belediyeye başvurulması gerekiyor.


Yapılandırma kapsamında; 30.04.2014 tarihinden önceki dönemler, beyana dayanan vergilerde 30.04.2014 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameler yer alıyor.


Kanun kapsamına girmeyenler:

Adli ve idari para cezaları (Kapsama girenler hariç),

Devlet hissesi ve Devlet hakkı,

Şeker fiyat farkı,

Akaryakıt fiyat istikrar payı ve akaryakıt fiyat farkı,

Madenlerden alınan özel idare payı ile madencilik fonu,

Kılavuzluk ve römorkörcülük hizmet payları


Yapılandırma şartları:

Vergi borcunun ilk taksitin Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü aydan başlamak üzere, ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. 


Bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecek olup; Taksitler kredi kartıyla da ödenebiliyor.Emlak vergisi yapılandırmada son gün!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön