25 / 07 / 2024

Emlak vergisi iade davası ne zaman açılır?

Emlak vergisi iade davası ne zaman açılır?

Emlak vergisinde muaf olduğundan habersiz olup emlak vergisi ödeyen ev sahipleri de bulunuyor. Bu kimseler, ödedikleri emlak vergisinin iadesi istenebiliyor. Peki, emlak vergisi iade davası ne zaman açılır?


Sentez Mekanik 10. yıl dönümünü kutladı!


Emlak vergisi iade davası ne zaman açılır?

Emlak vergisi, ev, işyeri, arsa ve arazi sahipleri tarafından her sene ödeniyor. Taşınmaz mal sahipleri vergi borçlarını senede iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor.


Kanunda bazı muafiyetlikler yer alıyor. 200 metrekareden küçük tek mesken sahiplerinden gelir sahibi olmayanlar vergiden muaf tutuluyor. Muafiyet koşullarını taşıyan kimseler bir dilekçe ile belediyeye müracaat edebiliyor.


Ancak muaf olduğundan habersiz olup emlak vergisi ödeyen ev sahipleri de bulunuyır. Bu kimseler, ödedikleri emlak vergisinin iadesi istenebiliyor.


14 Mayıs 2014 Tarih ve 53210 sayılı özelge gereğince belediyelerin (2015 yılı için) 2010 ve izleyen yıllara ait Emlak vergisi iadelerinin yapılması gerekiyor.

 

Emlak vergisi iadesi için ilçe belediyesine bağlanacak köylerdeki gayrimenkul sahiplerinin bir dilekçe ile belediyeye müracaat etmeleri gerekiyor.


Yapılan müracaatın üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor.


Belediye Başkanlığının da olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açılabiliyor.20 soruda emlak vergisi!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön