16 / 04 / 2024

Emlak vergisi son gün 2021!

Emlak vergisi son gün 2021!

Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Peki emlak vergisi son gün 2021 ne zaman? İşte emlak vergisi ödeme tarihleri...Emlak vergisi son gün 2021!
Türkiye sınırlarında bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi şartı bulunuyor. Emlak vergisi mükellefiyeti, taşınmaza sahip olunan yıl boyunca devam ediyor. Gayrimenkul satışı gerçekleşene kadar emlak vergisinin her yıl ödenmesi gerekiyor.

Bina ve arazi vergisi mükellefiyeti; vergi değerini tadil eden sebeplerin oluşması durumunda, bu değişikliklerin vuku bulduğu, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi, dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, muafiyetin sukut ettiği tarihi takip eden bütçe yılının ardından başlıyor.

2020 yılından önceki yıllarda emlak vergisi mükellefi olanların 2021 yılına ait emlak vergisinin tarh ve tahakkukunda esas alınacak vergi değerinin (matrahın) hesabı ile bina, arsa veya araziye 2020 yılında malik olunması durumunda mükellefiyetin başladığı 2021 yılı vergi değerinin hesabı bu Tebliğde belirtilen esaslar kapsamında gerçekleşecek. 

Emlak vergisi son gün 2021!

2021 emlak vergisi nasıl ödenecek?

1986 yılında çıkan bu vergi yılda iki kez eşit taksit halinde ödeniyor. Ödemeler taşınmazın bulunduğu belediyelerce alınıyor.

Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması durumunda ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla yapılabiliyor.

Emlak vergisi son gün 2021!

Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

- Hiçbir gelir olmayan,
- Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
- Gaziler,
- Engelliler,
- Şehitler,
- Dul ve yetimler,
- İşsizler emlak vergisi ödemiyor.

Emlak vergisi 2021 hesaplama

Emlak değeri, bina, arsa ve arazilerinin 2020 yılı vergi değerleri, 2019 yılı vergi değerlerinin, bu yıla ait yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 22,58/2=yüzde 11,29 oranında artılacak.

Emlak vergisi son gün 2021!

Emlak vergisi ödeme 2021

Emlak vergisi kapsamında ödemeler taşınmazın bulunduğu belediyelerce yapılıyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla gerçekleşiyor.

Emlak vergisi son gün 2021!

Emlak vergisi son gün 2021

Emlak vergisi son gün 2021 yılı için 31 Mayıs 2021 olarak açıklandı. Emlak vergisi ikinci taksit dönemi ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek.

Emlak vergisi 2021!

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği Seri No: 78!

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com


Geri Dön