25 / 04 / 2024

Emlak vergisi yapılandırma internetten başvuru 2021!

Emlak vergisi yapılandırma internetten başvuru 2021!

Vergi, prim ve ceza gibi borçları kolayca kapatma imkanı için başvurular devam ediyor. Emlak vergisi borçluları araştırmalara başladı. Peki emlak vergisi yapılandırma internetten başvuru 2021 nasıl yapılıyor? İşte tüm merak edilenler...Emlak vergisi yapılandırma internetten başvuru 2021!

Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan borç yapılandırma kararlarının ardından vergi dairelerinde uzun kuyruklar oluşmuş, binlerce kişi saatlerce bekleyip işlemlerini tamamlayabilmişti. Artık emlak vergisi borçları internet üzerinden 3 dakikada kapatılabiliyor. Peki emlak vergisi yapılandırma internetten başvuru nasıl yapılıyor? İşte tüm merak edilenler...

İlk olarak İnteraktif Vergi Dairesi'nin internet adresi olan "ivd.gib.gov.tr" adresine girin. Burada sayfanın alt kısmında yer alan "e-devlet şifresi ile giriş" seçeneğine tıklayın. Ardından TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. 

Sisteme girmenizin ardından sayfanın en altındaki yapılandırma işlemleri, 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında tecil işlemleri ve7256 başvuru formuna tıklayın. İlgili borcunuzu seçerek başvuru sayfasına geçiş yapın...

Ardından karşınıza çıkan bilgiler içerisinden kimlik bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol ederek kaç taksitle yapılandırmadan faydalanmak istediğinizi belirtin.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra "açıklamayı okudum, kabul ediyorum" sekmesini işaretleyin ve tamam'a basın. Bu şekilde başvuru işleminiz gerçekleşmiş olacak. Başvurunuzun durumunu ise "başvurularım" alanından kontrol edebilirsiniz...

Emlak vergisi affı

İşlemler 7 gün 24 saat boyunca internet sitesinden gerçekleşebiliyor. Vadesi geçen vergi borçları İnteraktif Vergi Dairesi'nden öğrenilebiliyor. Vergi ve cezalar, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, öğrenim ve katkı kredisi ile idari para cezası gibi çok sayıda borç online olarak kapatılabiliyor.

Bilgisayar veya akıllı cep telefonları üzerinden de işlemler yapılabiliyor. Yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki dönemlere ait ve 17 Kasım 2020 itibarıyla kesinleşen borçlardan meydana geliyor.

Fırsattan yararlanılabilmesi için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekiyor.

Yapılandırılan borcun 1 Şubat 2021 tarihine kadar peşin olarak ödenmesi durumunda, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılıyor.

Yapılandırılan tutarların ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksit halinde ödenmesi fırsatı sunuluyor.

Vergi affı için nereye başvurulacak?

Vergi, öğrenim veya katkı kredisi, idari para cezası borçları için başvurular internetten www.gib.gov. tr, e-devlet (www.turkiye. gov.tr) adreslerinden ya da ilgili vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile gerçekleşebilecek.

SGK'ya borçlar için ise işverenler başvurularını e-Sigorta kanalıyla internetten yapabilecekleri gibi, elden ya da posta yoluyla SGK müdürlüklerine gerçekleştirebiliyor. Genel Sağlık Sigortası borçları için başvuru şartı aranmazken, emlak vergisi ve su borçları için başvuru adresi belediyeler...

Emlak vergisi borcu yapılanmadırma ödeme zamanı 2021 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Ticaret Bakanlığı'na, il özel idarelerine, belediyelere, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'na (YİKOB) bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti 1 Şubat'a, SGK'ya ödenecek tutarların ilk taksiti ise 1 Mart tarihine kadar ödenecek.


Geri Dön