24 / 04 / 2024

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi ne zaman bitiyor? 

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi ne zaman bitiyor? 

Türkiye'de milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisi için ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım'da başladı. Ödemeler 30 Kasım'da sona erecek. 



Emlak vergisi mükelleflerini ilgilendiren vergi ödemeleri için ikinci dönem başladı. Emlak vergi mükellefleri emlak vergisi ödemelerinin nasıl yapılacağını ve ödemelerinin ne zaman sona ereceğini araştırıyor. Milyonlarca mükellef tarafından araştırılan ve ödemeleri yapılan emlak vergisinde ikinci taksit dönemi 1 Kasım'da başladı. Emlak vergisi ödemesi yapacak kişiler ikinci taksit ödemelerini nasıl yapacaklarını merak ediyor. 

Kendi üzerine konut, arsa, işyeri ya da arazi gibi gayrimenkulleri olan vatandaşlar emlak vergisi ödemeleri yapması gerekiyor. Bu kişiler 1 Kasım itibariyle itibaren emlak vergisi ödemelerini yapmaları gerekiyor. 

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi ne zaman bitiyor? 

Emlak vergisi borcu nasıl öğrenilir? 

Gayrimenkulü olan kişiler, emlak vergisi borçlarının olup olmadığını E -Devlet sisteminden öğrenebilir. Vergi mükellefinin ilk önce E- Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet sayfasını ziyaret etmesi sonrasına Vergi Borcu sorgulama kısmına giriş yapması gerekiyor. Bu esnada T.C. kimlik no ve E -Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra borç sorgulama yapılabiliyor. 

Emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır?

Online emlak vergisi ödemeleri için 4 ayrı seçenek yer alıyor. Bu seçenekler şu şekilde:

1. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına havale veya EFT ile ödeme gerçekleştirilebilir.

2. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi aracılığıyla da emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.

3. E-Devlet sisteminden çeşitli vergi borçları ödemesi yapılıyor.  

4. İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla yine E -Devlet şifresi ile giriş yapılarak borç sorgulanabiliyor ve ödenebiliyor.

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi ne zaman bitiyor? 

Nasıl hesaplama yapılacak?

 Emlak vergisi hesaplamasnın nasıl yapıldığı sorusu da mükellefler tarafından araştırılıyor? Peki emlak vergisi nasıl hesaplanacak?

Gayrimenkulün rayiç bedelinin tespit edilmesi isteniyor. Bunun üzerine yüzde 4.55 eklenecek; bu yeniden değerleme oranının yarısına denk düşüyor, çıkan miktara ve evin cinsine göre ödeme miktarı belirleniyor.

Emlak vergisi muafiyet koşullar neler?

Emlak vergisinden muaf olunan bazı durumlar bulunuyor. Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, geliri olmadığını ispat edenler, şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar, ile Gaziler, engelliler, vefat etmiş emeklilerin yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaf olmuşlardır. 

Hisseli konutta emlak vergi nasıl ne olur?

Cansu Yılmaz/Emlakkulisi.com


Geri Dön