24 / 07 / 2024

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi yarın başlıyor!

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi yarın başlıyor!

Türkiye'de milyonlarca gayrimenkul sahibinin merak ettiği emlak vergisinin 2. taksit ödemeleri yarın başlıyor. İşte emlak vergisi ödeme detayları...
Emlak vergisi mükellefleri yıl sonuna gelinmesiyle beraber vergi ayrıntılarını araştırıyor. Mükellefler emlak vergisi ödemelerinin nasıl yapılacağını merak ediyor. 

Milyonlarca mükellef tarafından merak edilen ve ilk taksit ödemeleri Mayıs ayında yapılan emlak vergisinde ikinci taksit dönemi yarın başlayacak. Emlak vergisini ödeyecek kişiler ikinci taksit ödemelerini nasıl yapacaklarını 

Kendi ismine konut, arsa, iş yeri ya da arazi gibi gayrimenkulleri olan kişilerin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu kişilerin yarından itibaren itibaren emlak vergisi ödemeleri yapması gerekiyor. 

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi yarın başlıyor!

Emlak vergisi borcu nasıl öğrenilir? 

Gayrimenkule sahip olan kişiler, emlak vergisi borçlarının olup olmadığını E -Devlet sisteminden öğrenebiliyor. Vergi mükellefinin ilk olarak E- Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet sayfasına girmesi, sonrasında ise Vergi Borcu sorgulama bölümüne giriş yapması gerekiyor. Bu sırada T.C. kimlik no ve E -Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılıyor ve emlak vergisi borcu öğrenilebiliyor.

Emlak vergisinin ikinci taksit dönemi yarın başlıyor!

Emlak vergisi ödemesi nasıl ödenir?

Emlak vergisini online ödemek için 4 farklı seçenek yer alıyor. Bu  ödeme seçenekleri şu şekilde:

1. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyenin banka hesabına havale veya EFT ile ödeme yapılabilir.

2. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi aracılığıyla da emlak vergisi ödenebilir.

3. E-Devlet sisteminden çeşitli vergi borçlarının ödenmesine imkan sunuluyor.  

4. İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla yine E -Devlet şifresi ile girilerek borç sorgulama ve öğrenme işlemi yapılabiliyor.

Nasıl hesaplama yapılacak? 

Mükellefler emlak vergisi ödemelerinin nasıl hesaplandığını da merak ediyor. Peki emlak vergisi tutarları nasıl hesaplanacak?

Öncelikle gayrimenkulün rayiç bedelinin belirlenmesi talep ediliyor. Bu bedelin üstüne üzerine yüzde 4.55 ekleniyor; bu yeniden değerleme oranı oluyor. Çıkan miktara ve evin cinsine göre emlak vergisinin tutarı belirleniyor.

Emlak vergisi muafiyet şartları neler?


Geri Dön