21 / 04 / 2024

Erzurum'da tarihi mekanlar kentsel dönüşümle hayat bulacak!

Erzurum'da tarihi mekanlar kentsel dönüşümle hayat bulacak!

Erzurum Valisi Okay Memiş, ilde başlayacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili konuştu.  "Bütün projeleri masaya yatırdık ve kısa süre içinde başlatmayı hedefliyoruz'' dedi.Erzurum Valisi Okay Memiş: "Büyükşehir ve Yakutiye belediyeleri bu projeleri hayata geçirirse en az 2 milyon turistin ilimizi ziyaret edeceğine hatta Palandöken ile daha da çok artacağına yürekten inanıyorum'' dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; tarihi Üç Kümbetler ve Hacı Cuma mahallelerini gezen Memiş, söz konusu bölgelerde kentsel dönüşüm sistemi ve turistik yerlerin peyzaj ve düzenleme çalışmalarına her türlü desteğin verileceğini kaydetti.

Yaklaşık 60 dönüme karşılık gelen Üç Kümbetler ve etrafında millet bahçesi yapılması için çalışmalara bu yıl başlanmasını isteyen Memiş, yapılacak çalışmalarla 2 milyon turistin şehri ziyaret edeceğini kaydetti.

Üç Kümbetler bölgesinin tarihi ve kültürel zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Vali Memiş, "Yakutiye, neredeyse bin 500 yıllık Türk-İslam kültürünün yaşandığı Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Erzurum Kalesi, Lala Paşa gibi daha pek çok tarihi tescilli kültür varlığının üzerinde bulunduğu çok önemli bir yer. Benim tabirimle adeta Erzurum'un Sultanahmet Meydanı gibi." açıklamasında bulundu.

Bölgede yapılacak proje çalışmalarını Büyükşehir ve Yakutiye belediye başkanları ile konuştuklarını ifade eden Memiş, şunları söyledi:

"Önemli bir proje hayata geçirilecek. Biraz kaynak sorunu var ama bunu çözmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanımız ziyarete geldiğinde bu alanı millet bahçesine çevirme fikrimizi ortaya atmıştık ve o da kabul etmişti. Bunun üzerine bütün projeleri masaya yatırdık ve kısa süre içinde başlatmayı hedefliyoruz. Bu bölge çok önemli. Bu bölgeden çok ciddi anlamda turizm geliri bekliyoruz."

Projeler için Ankara'ya gideceklerini söyleyen Memiş, şu açıklamalarda bulundu:

"Hacı Cuma Mahallesi'ni daha önce ihale etmemize rağmen kimse talip olmadı ama belediyemiz yine ihaleye çıkacak. Eğer yine çıkmazsa revize edeceğiz. Arkadaşlarımız hem tarihi dokuyu hem de belediyenin yaptığı harcama ve masrafları az da olsa karşılayabilecek bir proje üzerinde çalışacak. Büyükşehir ve Yakutiye belediyeleri bu projeleri hayata geçirirse en az 2 milyon turistin ilimizi ziyaret edeceğine hatta Palandöken ile daha da çok artacağına yürekten inanıyorum."


Geri Dön