24 / 02 / 2024

Eskişehir'de yapıların yüzde 85'inde su yalıtımı bulunmuyor!

Eskişehir'de yapıların yüzde 85'inde su yalıtımı bulunmuyor!

Eryap A.Ş. CEO' su Emrullah Eruslu, Eskişehir'de bulunan yeraltı su kaynaklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Eskişehir' de yapıların yüzde 85' inde su yalıtımı bulunmuyor...

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masal

Eryap A.Ş. CEO'su Emrullah Eruslu, Eskişehir'de bulunan yeraltı su kaynaklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Bir butik otelin toplantı salonunda düzenlenen programda konuşan Emrullah Eruslu, Eskişehir'de bulunan konutların zemin yapısı ve yalıtımları ile ilgili bilgiler verdi. 


Eryap A.Ş. CEO'su Emrullah Eruslu," Yeraltı su seviyesi çok yüksek olan Eskişehir'de yapıların yüzde 85'inde su yalıtımı bulunmuyor. Yalıtım yapılmayan binaların ömrü yüzde 50 azalıyor" dedi. Binalardaki korozyon tehlikesine de değinen Eruslu, "Su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı duvarlarının içindeki demirler yıllar içinde korozyon yani paslanma nedeniyle çürüyor. Bina inşa edildikten 10 yıl sonra su yalıtımsız binalar taşıma kapasitelerinin yüzde 66'sını kaybediyor. Yani binamız içten içe çürümeye başlıyor. Bu da depreme karşı binanın dayanıklılığını düşürüyor. Bu tespit İstanbul'da 1999 depreminin ardından Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı araştırmayla da raporlandı. Rapora göre, yıkılan binaların yaklaşık yüzde 70'i korozyonun etkisiyle yıkıldı ve can kaybına yol açtı." şeklinde konuştu. 

Eruslu, daha sonra basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı. 


Eskişehir Yenigün Gazetesi 


Geri Dön