03 / 03 / 2024

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi geriledi!

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi geriledi!

Bu yılın eylül ayında, ağustos ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, Euro Bölgesi'nde ve AB'de geriledi. 18 üyeli Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi eylül ayında yüzde 1,8 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 0,9 azalış kaydetti.
Euro Bölgesi'nde eylül ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,8, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,9 azaldı. 


Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre, bu yılın eylül ayında, ağustos ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, Euro Bölgesi'nde ve AB'de geriledi. 18 üyeli Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi eylül ayında yüzde 1,8 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 0,9 azalış kaydetti. 


Söz konusu oran yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde yüzde 1,7 ve AB'de de yüzde 0,4 geriledi.  


Eylül ayında inşaat üretimindeki azalış, Euro Bölgesi'nde yüzde 1,6 azalan inşaat yapımı ve yüzde 3 gerileyen inşaat mühendisliğinden kaynaklandı. AB'de ise azalışa yüzde 0,8 gerileyen inşaat üretimi ve yüzde 1,3 gerileyen inşaat mühendisliği neden oldu. 


Aylık bazda en fazla azalış Slovenya'da, yıllık bazda İtalya'da belirlendi 


İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla düşüş sırasıyla Slovenya, İtalya, İsveç ve Fransa'da gerçekleşirken, en yüksek artış Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan'da belirlendi. 


Euro  Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki azalış, yüzde 1,2 inşaat yapımı ve yüzde 2,1 azalan inşaat mühendisliğinden kaynaklandı. AB'de ise azalışa yüzde 1,9 gerileyen inşaat mühendisliği neden olurken, inşaat yapımı ise yüzde 0,3 artış kaydetti.  


Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla azalış sırasıyla İtalya, Portekiz, Fransa, Hollanda ve Almanya'da gerçekleşirken, en fazla artış ise İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya ve Bulgaristan'da ölçüldü. Dünya
Geri Dön