19 / 04 / 2024

Ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir?

Ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir?

Konut kiralamalarında eve giren kiracıdan kira bedelinin peşin ödenmesi isteniyor. Peki, ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir? Kiracı son ay kira öder mi? İşte yanıtı...Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Örneğin sözleşme 1 senelik olarak yapılabildiği gibi süresiz olarak da yapılabiliyor. Ayrıca 1 yıllık olarak imzalanan ancak feshedilmeyen sözleşmeler de otomatik olarak uzamış oluyor. Tarafların yeniden bir kira sözleşmesi hazırlaması gerekmeden aynı sözleşme hükümleri 1 seneliğine daha geçerli kabul ediliyor.

Ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir?

Konut kiralamalarında ilk ay kiracının cebinden çıkacak rakam biraz fazla olabiliyor. Yeni kiracının ilk masrafları arasında taşınma masrafı, emlakçı ile çalışılmışsa emlakçı komisyonu, depozito ve bir aylık kira bedeli yer alıyor. Henüz oturulmadan kira akdinin başında ödenen kira bedeli sonraki süreçte özellikle evi tahliye ederken kafa karışıklığına neden olabiliyor.

Peki, ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir? İlk ayı peşin ödeyen kiracı son ay kira öder mi? İşte merak edilen detaylar...


Geri Dön