20 / 07 / 2024

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!

Yükselen kira fiyatları, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki tartışmalarında çoğalmasına neden oldu. Ev sahipleri konutlarını daha yüksek bedelle kiraya vermek için mevcuttaki kiracılarını çıkarmak istiyor. Peki bu durumda kiracıların hakları neler? İşte ayrıntılar...
Artan kira fiyatları sebebiyle yeni kiracı almak isteyen konut sahiplerinin baskısıyla karşılaşan kiracılar Borçlar Kanunu ile koruma altında. İhtiyaç iddiasıyla oturduğu evden çıkarılma durumu bulunan kiracılar, kout sahiplerinden bir senelik kira bedelinden az olmamak şartıyla tazminat isteyebilir. 

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!

İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  başta olmak üzere Türkiyegenelindeki her yerde kira fiyatları açıklanan enflasyonun üzerinde yükseliyor. İstanbul’un bazı semtlerinde konut kiralarının yüzde 290’a kadar yükselmesiyle beraber kiracılar zor bir dönemeçte kaldı. Yükselen konut kiraları sebebiyle ev sahipleri mevcut kiracılarını çıkarıp yüksek fiyatlarla evini kiraya verebileceği yeni kiracı aramaya başladı. Emlak şirketleri ve danışmanlarının da yönlendirmesiyle kiracı oldukları evden çıkarılma riskiyle karşılaşan kiracılar genellikle haklarını bilmiyor.

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!

Kiracıları ilgilendiren Borçlar Kanunu'nda güncelleme yapıldı ve kiracıları koruyan düzenlemeler kanunda daha da sağlam hale geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YAK Avukatlık Ortakları Buket Altufan Ulu, Hande Yayla Oğuzülgen ve Özge Konukçu; konut sahibi baskısı altında olan kiracılara rehber niteliğinde bilgiler verdi. Avukat Buket Altufan Ulu, “Yükselen kiralar ile birlikte ev sahibinin konuttan çıkarma baskısı altında olan kiracıların ilk bilmesi gereken, ev sahibinin kirasını ve aidatını sözleşme şartlarına uygun şekilde ödeyen kiracıyı evden çıkarmasının ancak çok sınırlı sebeplerin varlığı halinde mümkün olabileceğidir. Ev sahipleri kanunda düzenlenen sınırlı nedenler dışında kiracıyı evden çıkaramayacağı gibi, ev sahibi haklı nedenlerini ispat edip mahkemeden tahliyeye ilişkin karar almadan kiracıyı evden çıkmaya zorlayamayacaktır” açıklamasında bulundu. 

Ev sahibi ve kiracı tartışmasında sular durulmuyor!

TAŞINMA MASRAFI VE ARADAKİ KİRA FARKINI TALEP EDEBİLİR 

Haklarını bilen kiracıların içlerinin rahat olması gerektiğine vurgu yapan Avukat Hande Yayla Oğuzülgen ise, kiracıların mutlaka hukuki bir destek almasının gerekli olduğunu belirtti. Avukat Özge Konukçu, “Ev sahibinin kiracısını evden çıkmaya zorlayabilmesi için elinde tahliyeye ilişkin bir mahkeme ilamı olmalıdır. Haklı olduğuna inanan kiracının ev sahibi çık dediğinde çıkmak yerine, ev sahibinin açacağı tahliye davasında ev sahibinin haklı olup olmadığını tartışması mümkündür. Ev sahibi oğlum evleniyor diye kiracısına çık diyorsa ve kiracı bunun gerçekliğinden şüphe ediyorsa evi boşaltmak yerine ev sahibinin açacağı davada iddiasını ispat etmesini bekleyebilecektir. Kiracı, ev sahibinin bu iddiasının gerçek olduğuna inanarak evden çıkmış olsa bile sonrasında ev sahibinin evi başkasına kiraladığını tespit ederse ev sahibinden tazminat isteyebilecektir. Çünkü kanunen ihtiyacım var diye evin boşaltılmasını isteyen ev sahibi, 3 yıl geçmeden haklı nedenler olmadıkça bu evi eski kiracısından başkasına kiraya veremez. Kiracılar bu noktada kanunla korunduklarını bilmelidir” şeklinde konuştu.

Kira artışları tahliye sebebi olabilir!

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki davalarda patlama!

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki fiyat sorunu büyüyecek!


Geri Dön