13 / 04 / 2024

EYT'yi sabırsızlıkla bekleyenler dikkat! Bu yaştakiler yasa çıksa bile emekli olamayacak

EYT'yi sabırsızlıkla bekleyenler dikkat! Bu yaştakiler yasa çıksa bile emekli olamayacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili hazırlıklar devam ederken kamuoyunda çok sayıda yanlış bilgi dolaşmakta. İşte EYT ile ilgili 5 doğru 5 yanlış.YANLIŞ: EYT'de 18 yaş öncesi sigorta geçerli değil.

DOĞRU: Geçmiş yıllarda 18 yaş öncesi uzun vadeli sigorta kolları kapsamında çalışmış ve pirim ödemiş çok sayıda sigortalı bulunuyor.

Fiili çalışma varsa primler emeklilik hesabında kullanılıyor ve başlangıç da sayılıyor. Ancak burada karıştırılan yıl şartı.

SSK kapsamında kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl bekleme süresi 18 yaşın dolduğu tarihten itibaren başlıyor.

YANLIŞ: EYT'de 3600 günü olan kadın 50, erkek 55 yaşında emekli olur.

DOĞRU: 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmuş, 3600 prim gününü tamamlayan, 15 yılı (bu süre geçti) ve kadınlar için 50, erkekler için 55 yaş şartını dolduranların kısmi emeklilik hakkı var.

Ancak bu şartların tamamlandığı tarihi göre kadınlarda 58'e, erkeklerde 60'a varan yaş şartı bulunuyor.

Ayrıca 3600 gün formülü SSK'lılar için geçerli olup Bağ-Kur'lularda 5400 prim günü gerekiyor.

EYT kapsamında bu yaş şartlarının esnetilerek kadınlarda 50'ye erkeklerde 55'e çekilmesi beklentisi bulunuyor.


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön