16 / 06 / 2024

Eyüpsultan Meydanı'nda düzensiz yapılaşma sona eriyor!

Eyüpsultan Meydanı'nda düzensiz yapılaşma sona eriyor!

Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Meydanı'nda yer alan düzensiz yapıları ortadan kaldırarak tarihi yapıları yeniden gün yüzüne çıkartıyor. Eyüpsultan Belediyesi'nin, tarihi ve kültürel mirasın en önemli eserlerinden biri olan, İstanbul’un manevi banisi Eyüp Sultan Hazretlerinin medfun bulunduğu Eyüpsultan Camii ve çevresinin modern görünüme kavuşması için başlattığı düzenleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Eyüpsultan Belediyesi'nde yer alan habere göre; çalışmalar dahilinde Eyüpsultan Camii ve Meydanında bulunan tarihi yapıların görünümlerini kapatan düzensiz yapılaşmalar ortadan kaldırılıyor. Tarihi yapıların yanı sıra Eyüpsultan Meydanı ve çevresinde bulunan yapılar, tarihi dokuya uygun bir şekilde düzenleniyor.

Eyüpsultan Meydanı nda düzensiz yapılaşma sona eriyor!

ÇALIŞMALAR 384 BİNAYI KAPSIYOR 

Cephe düzenleme projesi 384 adet binayı kapsıyor. Bu binalar Fahri Korutürk Caddesi’nde, Kalenderhane Caddesi’nde, İskele Sokağı’nda ve Zal Mahmut Paşa Sokağı’nda bulunuyor. 384 binanın 116 adeti tescili yapıyı içeriyor.

Proje çalışmasında cephelerdeki eklentiler ve tabelalar tabela yönetmeliğine uygun hale getiriliyor, tenteler düzenleniyor ve cepheler renklendiriliyor.

2021 yılının sonunda bitmesi hedeflenen projeyle Eyüpsultanlılar ve Eyüp Sultan'a gelen ziyaretçiler karmaşık, kaotik görünümden kurtulmuş halde Eyüpsultan’ın yeni yüzüyle buluşacak. 

Eyüpsultan’a yeni spor salonu geliyor!


Geri Dön