04 / 03 / 2024

Fabrikalar İzmir'i terk ediyor!

Fabrikalar İzmir'i terk ediyor!

Türkiye'nin köklü sanayi kuruluşları İzmir'i birer birer terk etmeye başladı. İzmir'in kent gelişim alanı içinde kalan asırlık firmaları fabrikalarını İzmir'den başka illere taşımaya başladılar.Bu firmalara atıl durumdaki fabrika arazilerini, alışveriş merkezi olarak değerlendirme yolunu seçiyorlar.

İzmir'in Turan bölgesinden Alsancak Limanı'na kadar olan 550 hektarlık alanı kapsayan kent gelişim alanı içinde kalan eski sanayi tesisleri, milyon dolarlarla ölçülen arazilerini gayrimenkul projeleri ile değerlendirme yolunu seçiyor. Yeni kent merkezi olarak planlanan Alsancak Liman girişi ve Bayraklı Turan arasında faaliyet gösteren fabrikalar birer birer İzmir'i terk ediyor.

Piyale Makarna Fabrikası ile başlayan taşınma, Tariş Pamukyağı Kombinası ile devam ederken, geçtiğimiz günlerde taşınma kararı alan firmalar arasına Turyağ'da eklendi. Türk Henkel'e ait 91 yıllık Turyağ Fabrikası'nın  Ankara  Elmadağ'a taşınması ile birlikte fabrika arazisi bakliyat devi Torunlar Gıda, konfeksiyoncu Kiğılı ve inşaatçı Sur Yapı'nın ortak olduğu Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satıldı. 44 bin metrekare büyüklüğündeki fabrika arazisinin 40 milyon dolara satıldığı belirtiliyor.

Bayraklı Turan ile Alsancak Limanı arasında faliyet gösteren ve taşınma kararı alan son firma ise 1955 yılında tanınmış sanayici Şevket Filibeli tarafından kurulan Altınbaşak Un Fabrikası oldu. Bayraklı'daki fabrikanın taşınmasının ardından boşalacak araziye 24'er katlı iki gökdelen dikileceği ve projeyle başta Arap yatırımcılar olmak üzere İzmirli gayrimenkul değerlendirme firmalarının ilgilendiği belirtildi.

Piyale fabrikası CarrefourSA olacak

Türkiye'nin ilk makarna fabrikası Piyale, İzmir'i terkeden ilk kuruluş oldu. Sabancı Grubu tarafından satın alınmasının ardından topluluğun gıda üretim üssü olarak belirlediği Sakarya Hendek'e taşınan fabrikada söküm işlemleri devam ediyor. Hurdacılar tarafından yapılan söküm işlemlerinin ardından fabrika binasının yıkımının tamamlanacağı belirtildi. Fabrika arazisine içinde CarrefourSA'nın da bulunduğu çok katlı bir alışveriş merkezinin inşa edilmesi planlanıyor.

Öte yandan Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'ne ait Kahramanlar'daki Pamukyağı Kombinası ise Aydın'a taşındı. Pamuk yağı ve yem fabrikası tesislerinin yer aldığı 120 bin metrekare arazisi ile Zorlu Gayrimenkul'ün ilgilendiği ifade ediliyor. Alsancak Limanı'nın karşısında yer alan ve üzerinde Tariş Genel Müdürlüğü binasının yer aldığı 13 bin metrekarelik arazi için de Global Yatırım Holding'in araştırma yaptığı gelen haberler arasında

Tukaş, binasını satışa çıkardı

Çoğunluk hissesi Ordu yardımlaşma Kurumu'na (OYAK) ait Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Konak'taki Genel Müdürlük binası 12 milyon YTL'ye satışa çıkarıldı. Şirket, satışı ulusal gazetelere verdiği ilanla duyururken Toplam 3 bin 234 metrekare inşaat alana sahip 7 katlı bina için son tekliflerin 20 Haziran'da alınacağı ve satış ihalesinin 26 Haziran'da yapılacağı bildirildi.

Okan Şentürk/Ekonomist


Geri Dön