23 / 05 / 2024

Ferit Şahenk, Atina'daki Kanada Büyükelçilik binasını satın aldı!

Ferit Şahenk, Atina'daki Kanada Büyükelçilik binasını satın aldı!

Türkiye'de yeme içme pazarında yaptığı satın almalarla adını duyuran Doğuş Grubu'nun Yönetim Kurulu Ferit Şahenk, Yunanistan'da tarihi bir bina satın aldı. Şahenk, Kanada'nın Atina'daki Büyükelçilik binasını bünyesine kattı.Türkiye'de yeme içme pazarında yaptığı satın almalarla adını duyuran Doğuş Grubu'nun Yönetim Kurulu Ferit Şahenk, Yunanistan'da tarihi bir bina satın aldı. Şahenk, Kanada'nın Atina'daki Büyükelçilik binasını bünyesine kattı. Şahenk, bina için 4.4 milyon dolar ödeyecek.


Yaklaşık 5 bin metrekarelik bina, Yunanistan'ın tarihi mekanı Akropolis'e 3-4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Daha önce de Avrupa'daki bazı varlıklarını vitrine koyan Kanada devleti, Londra'daki Büyükelçilik binasını da 2013'te 405 milyon dolara satmıştı.


Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi Colliers International'ın Yunanistan ve Sırbistan Genel Müdürü Ana Vukovic, Doğuş'un bu hamlesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Vukoviç, "Yunanistan pazarında yaprak kımıldamazken, bu satın alma oldukça önemli" dedi.


Kanada hükümeti, Doğuş'un aldığı binadan geçen yıl mayıs ayında taşınmıştı.


ASTİR PALACE'A ORTAK


Doğuş, Yunanistan'a, 2013'te ülkenin en büyük marina zinciri MedMarinas'ın yüzde 51'ini bünyesine katarak girmiş ardından da Astir Palace'ı AGC Jermyn konsorsiyumuyla birlikte 400 milyon euroya satın almıştı.


KARADAĞ VE HIRVATİSTAN'DA LİMANI VAR


Hırvatistan 'ın en büyük marinası olan D-Marin Dalmacija ve D-Marin Borik'i alarak bu alandaki ilk küresel yatırımını yapan Şahenk, Aralık 2012'de Akdeniz'in en büyük marina ağı olan ve toplamda 21 marinası bulunan Hırvat Adriatic Croatia International Group'un yüzde 7'sini aldı. Şahenk bu yıl da Karadağ'a rotasını çevirmiş ve Budva kentindeki limanın işletmeciliğini üstlenmişti.


Milliyet


Geri Dön