24 / 07 / 2024

Fikirtepe Büyük Buluşma Toplantısı için geri sayım başladı!

Fikirtepe Büyük Buluşma Toplantısı için geri sayım başladı!

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği tarafından organize edilen Büyük Fikirtepe Yürüyüşü öncesi 28 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanan " Büyük Buluşma Toplantısı " için geri sayım başladı...
İstanbul'daki kentsel dönüşümün öncü bölgesi olan Fikirtepe'nin sıkıntıları, 28 Eylül Pazar günü Halis Kurtça Kültür Merkezi'nde masaya yatırılacak.
Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği tarafından organize edilen Büyük Fikirtepe Yürüyüşü öncesi gerçekleştirilmesi planlanan "Büyük Buluşma Toplantısı" için geri sayım başladı. 


28 Eylül Pazar günü Halis Kurtça Kültür Merkezi'nde, Fikirtepeliler başta olmak üzere tüm halka açık olarak gerçekleştirilecek toplantıda kentsel dönüşüm süreci masaya yatırılacak. Her partiden milletvekilinin davet edildiği toplantıya, basın mensuplarının da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. 


Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş, açıklamalarında şunları ifade etti: "Bu toplantının amacı; Fikirtepe'nin ve Fikirtepelilerin yaşadıkları sıkıntıların dile getirilerek olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlamak başta olmak üzere, iş yapmak isteyen ve imzası bitmiş tüm adalarımızdaki firmaların kendi rızaları ile veya bakanlıkça sıkıştırılarak bir an önce ruhsatlarının verilmesi, Fikirtepe'nin hızla beklenen ve ümit edilen şantiye ortamına girerek, süratle evlerimizin yapılıp değerli arsa sahibi vatandaşlara teslim edilmesidir. 


Tabi bu süreç içerisinde mali yapısı yetersiz, çantacı diye tabir edilen, iş yapmaktan ziyade pazarlamaya dönük faaliyetler için anlaşma yapmış bulunan firmaların elenerek vatandaşların gerçek, güvenilir firmalar ile adil ve haklarını koruyan bir sözleşme metni ile anlaşmalarının sağlanması gerekmektedir. 


Fikirtepeliler olarak boşa geçen 4 yılın üzerine yeni bir boş 4 yıl daha geçirmek istemediğimizi, deprem riski sebebi ile başlayan dönüşümün asıl amacı doğrultusunda tekrardan rayına oturtularak hızlandırılmasını ve ilerde olabilecek deprem ve afet gibi durumlarda insan hatasından kaynaklanan ölümlerin olmaması için azami çabanın gösterilmesini istiyoruz. Bu amaçla, yetkililerin ve tüm kamuoyunun buradaki dönüşümsüzlüklerden ve dönüşüm rantı nedenlerinden kaynaklanan problemlerin ortaya çıkarttığı mağduriyetlere dikkat çekmek ve bu mağduriyetlikler başta olmak üzere Fikirtepelilerin yaşadıkları sosyal ve ekonomik çöküşe karşın çıkaracağımız tek yürek, tek bilek ses ile gerekli önlemlerin süratle alınmasını sağlamak hedeflenmektedir. 


Bununla ilgili tüm kamuoyunun takdirleri ile yapacağımız bu halka açık toplantıya Fikirtepelilerin katılımlarını, gelecek basın ve milletvekilleri aracılığı ile derneğimizin desteklenmesine ve sesimizin duyurulmasına destek olmak amacı ile iştiraklerini, hazırlık aşamasında da değerli katkılarını beklemekteyiz." Kadıköy Life Dergisi, Eylül &£kim 2014 sayısında Fikirtepe ve kentsel dönüşümü kapağına taşımış ve büyük ses getiren özel çalışmada, tek odalı gecekondulardan rezidanslara geçiş süreci masaya yatırılmıştı. 


Tünaydın 


Geri Dön