05 / 03 / 2024

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm sorunu çözülüyor!

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm sorunu çözülüyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 5 Şubat 2017 Pazar günü temel atma töreninin gerçekleşeceğini söyledi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 5 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek temel atma töreninin ardından, projede anlaşma sağlanamayan diğer alanlar için de harekete geçileceğini ve 2017 yılı ortasına kadar hareketlenme olmayan adanın kalmayacağını bildirdi. 


Bakan Özhaseki, AA muhabirine, kentsel dönüşümün en büyük ve simge projelerinden olan İstanbul Fikirtepe'de yaşanan sorunların çözülmesine yönelik yürütülecek çalışmalar hakkında açıklama yaptı.  


Fikirtepe'de tıkanmışlığın hat safhada olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Zaman uzadıkça orada işe başlayan birçok müteahhit arkadaş da iyi niyetle yola çıktığı halde 3-5 sene sürüncemede kalan meselelerden dolayı zorda kalmışlar. İflas durumuna gelmişler. Kendileri iflas edince haliyle onlara güvenen yüzlerce vatandaş da mağdur olmuş. Kiminde hukuki problemler vardı. Kiminde müteahhitler arası anlaşmazlıklar, kiminde vatandaş daha değişik tercihlere yöneldiği için yarıda kalan sorunlu birçok ada vardı." değerlendirmesinde bulundu. 


Sorunların çözülme noktasına geldiğini belirten Özhaseki, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla 5 Şubat 2017'de düzenlenecek törenle, Fikirtepe'de ilk temelin atılacağını anımsattı. 


Özhaseki, yürütülecek çalışmalara yönelik şu bilgileri verdi: 


"Orada biz birkaç adada İller Bankası ve KİPTAŞ olarak ortaklık kurup, vatandaşı kurtarıyoruz. O müteahhitlerle de anlaştık, haklarını devraldık, işe başlıyoruz. 15 kadar adada 5 Şubat tarihinde Sayın Başbakanımızın da katılacağı bir törenle temel atıyoruz. 10-11'inde beton dökerek işe başlayacağız, bir kaç tanesinde de yıkım yaparak katkı sağlayacağız. Bu yaklaşık 8-10 bin kişilik vatandaşın evi demek. Orada yavaş yavaş işler yoluna giriyor. Zaten başlayan 25-30 civarında adada ruhsat vermiştik. Onların da kimi başladı kimi başlıyor. İşleri kolaylaştırıyoruz." 


- Yıl ortasına kadar tüm adalarda çalışmalar başlayacak 


Bakan Özhaseki, temel atma töreninin gerçekleştirileceği adalar ve daha önceden başlayan çalışmaların yanı sıra anlaşma sağlanamayan adaların da bulunduğuna işaret ederek, "Anlaşma olmayan yerlerde de önümüzdeki birkaç ay içerisinde biz bir tavır belirleyeceğiz. Yani iş yapmak isteyen sağlam müteahhitlerin önünü açacağız. Tıkanmışlık varsa yine kendimiz gireceğiz ve öyle zannediyorum ki, 2017 yılı ortasına kadar hareketlenme olmayan hiçbir ada kalmayacak. İnşallah bütün sorunları çözüyoruz." dedi. 


Fikirtepe'de inşaatların, binaların yüksek katlı olması sebebiyle, ortalama 2-3 yıl süreceğini aktaran Özhaseki, "En azından vatandaş artık evinin yapıldığını görecek ve mutlu olacak. Çıkacağı tarihi, evine geçeceği tarihi bilecek. Kira yardımını ona göre alacak, ona göre kendini ayarlayacak ve ümitsizlikten kurtulmuş olacak." diye konuştu. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, hali hazırda anlaşmaya varılmamış hak sahibi vatandaşlara yönelik de "Zannedersem 8-10 adada yine bizim devreye girip, biraz uğraşmamız gerekiyor. Temel atma töreninden sonra işlerimiz yoluna girince, diğer 8-10 adaya yöneleceğiz." ifadesini kullandı. 


Fikirtepe'de hedef "topyekun" çözüm


- "(Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmaları) Orada biz birkaç adada İller Bankası ve KİPTAŞ olarak ortaklık kurup, vatandaşı kurtarıyoruz. O müteahhitlerle de anlaştık, haklarını devraldık, işe başlıyoruz. 15 kadar adada 5 Şubat tarihinde Sayın Başbakanımızın da katılacağı bir törenle temel atıyoruz. 10-11'inde beton dökerek, işe başlayacağız, birkaç tanesinde de yıkım yaparak, katkı sağlayacağız. Bu yaklaşık 8-10 bin kişilik vatandaşın evi demek" 


- "Anlaşma olmayan yerlerde de önümüzdeki birkaç ay içerisinde biz bir tavır belirleyeceğiz. Yani iş yapmak isteyen sağlam müteahhitlerin önünü açacağız. Tıkanmışlık varsa yine kendimiz gireceğiz ve öyle zannediyorum ki 2017 yılı ortasına kadar hareketlenme olmayan hiçbir ada kalmayacak"

- "Zannedersem 8-10 adada yine bizim devreye girip, biraz uğraşmamız gerekiyor. Temel atma töreninden sonra işlerimiz yoluna girince, diğer 8-10 adaya yöneleceğiz"


AA


Geri Dön