18 / 04 / 2024

Gayrimenkul danışmanlığı girişim fırsatları sunuyor!

Gayrimenkul danışmanlığı girişim fırsatları sunuyor!

Gayrimenkul sektöründe tecrübeli danışman arayışı girişim fırsatları yaratıyor. 5 Haziran'da yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik sayesinde büyümenin hızlanması bekleniyor. Bu çerçevede 7 şirket 2018 sonuna kadar 196 franchise ofis açmayı planlıyor.Türkiye'de 2017'de tapu dairelerinde yapılan satış işlemlerin değeri 309,3 milyar TL'yi buldu. Bu değerin ağırlıklı olarak belediyede gözüken rayiç değerler olduğu ifade ediliyor. Gayrimenkul piyasasında bu rakamın en az 5 kat daha fazla olduğu ve dolayısıyla piyasanın yıllık hacminin 1,5 trilyon TL'nin üzerinde bulunduğu belirtiliyor. Bunun da en az yüzde 50'sinin emlak sektörü oyuncularının aracılığıyla gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Ekonomist’ten Burcu Tuvay’ın haberine göre; 5 Haziran'da yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, bu sektördeki işletmeler ve müşteriler için yeni esaslar getiriyor. Bu yönetmelik sonrasında kurumsal oyuncu olmak önemli bir avantaj sağlayacak ve kayıtlı olmayan birçok kişi sektörün dışında kalacak. Bu da gayrimenkul danışmanlığı alanında faaliyet gösteren şirketlerin şube sayısının artacağı anlamına geliyor. Yaptığımız araştırmaya göre, yedi şirket 2018 sonuna kadar 196 franchise ofis açmayı planlıyor.

105 ÜLKEDE FAALİYETTE

1973 yılında kurulan ABD merkezli RE/MAX'ın 105'in üzerinde ülkede faaliyeti var. Bu ülkelerdeki 7 bin 500'den fazla franchise ofisinde 115 binin üzerinde gayrimenkul danışmanı görev yapıyor. 1997 yılında faaliyete geçen RE/MAX Türkiye de ülkemizde kendi işini kurmak isteyen girişimcilere fırsatlar sunuyor. Şirket şu anda 43 ilde 280 franchise şubeyle faaliyet gösteriyor. RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, "Ofislerimizin olmadığı her yerde, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul Avrupa Yakası'nda 40'tan fazla yeni franchise ofis açmayı planlıyoruz" diyor.

Franchise giriş bedeli olarak büyük şehirlerde 32 bin dolar, küçük şehirlerde 16 bin dolar alınıyor. Şubeler için toplam yatırım maliyeti büyük şehirlerde 175-200 bin TL arasında, diğer illerde 100-125 bin TL arasında değişiyor. Şubeler için minimum 150 metrekare büyüklükte, görünürlüğü yüksek yerler tercih ediliyor. Başlangıç olarak aylık 100 bin TL ciro hedefi koyduklarını söyleyen Murat Goldştayn, yüzde 43 kâr marjıyla çalışıldığını sözlerine ekliyor.

KİRANIN 5 KATI CİRO

Altın Emlak, yüzde 100 yerli bir emlak markası. Türkiye'de 25 ilde 100'ü aşkın şubeyle faaliyet gösteren şirketin ayrıca Suudi Arabistan'da temsilciliği bulunuyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yıl sonuna kadar 20 temsilcilik daha vereceklerini söylüyor. Altın Emlak'ta franchise giriş bedeli olarak 25-50 bin TL arasında ücret talep ediliyor ve bu bedel temsilcilik açılacak bölgeye göre değişiyor. Toplam yatırım maliyeti 30 bin TL'den başlıyor. Net 60 m2 alana sahip, zemin kat ya da birinci katta, kolay tarif edilebilir, araç park imkanı olan, gelişmekte olan yerlerde franchise veriliyor. Şubeler için danışman sayısına bağlı olarak, kira bedelinin 5 katı ciro hedefleniyor.

Mustafa Hakan Özelmacıklı, franchise verecekleri kişilerde aradıkları özellikler için, "En az lise mezunu, girişimci ve iletişim yeteneği güçlü adaylarla görüşüyoruz. Temsilcilerimiz eğitime ve teknolojiye önem veren, takım çalışmasına yatkın, lider ruha sahip kişiler olmalı" diyor.

50 ŞUBE AÇACAK

1906 yılında kurulmuş dünyanın ilk global emlak firması olan Coldwell Banker, 2013 yılının sonunda Türkiye'de de faaliyete başladı. 25 şehirde 150 şubesi olan şirket, bu yılın sonuna kadar toplam 50 yeni franchise şube açmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli bölgeye göre 12 bin ile 32 bin dolar arasında değişiyor.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, toplam yatırım maliyetinin franchise bedeli kadar olduğunu söylüyor. Taş, "Şubelerde minimum 150 metrekare büyüklük istiyoruz. Ana cadde üzeri, tabela değeri yüksek, rahat ulaşım veren lokasyonlar tercih sebebi" diyor. Yapılan işlemlerde elde edilen hizmet bedelinin yüzde 9'u royalty olarak alınıyor.

SEKTÖRÜ BÜYÜTEN 3 NEDEN

1-    İmar barışı, kentsel dönüşüm, KDV ve tapu harçlarında indirim, konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi, konut kredilerindeki düşük oranlar gibi faktörlerin sektörün ikinci el piyasasını hareketlendirmeye devam etmesi bekleniyor. Bu konuda da en etkili kişilerin profesyonel gayrimenkul danışmanları olacağı tahmin ediliyor.

2-    Nitelikli bilgi ve doğru yönlendirme ile paralel olarak güvene duyulan ihtiyaç, sektörü büyüten nedenler arasında sayılıyor.

3-     Minimum yatırım maliyeti ile yüksek kazanç sağlamasının da sektörün cazibesini artırdığı ifade ediliyor.


ANADOLU'DAN YOĞUN TALEP

1971 yılında kurulan uluslararası gayrimenkul firması ERA Real Estate, dünyada 3 bin ofisi, '38 binden fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veriyor. ERA Türkiye ise 2012'de Can Ekşioğlu'nun girişimiyle operasyonlarına başladı. ERA Türkiye, KKTC Girne dahil 16 şehirde 42 ofisle hizmet veriyor.

Özellikle, Anadolu'dan yoğun talep aldıklarını söyleyen ERA Real Estate Türkiye Franchise Kanal Direktörü Kadir Tümen, Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Çeşme gibi bölgelerde ofis sayılarını arttıracaklarını belirtiyor. Şirketin franchise bedeli 15 bin ile 20 bin dolar arasında değişiyor. Yapılacak yatırım maliyeti ise 75 bin TL'den başlayıp metrekare ve lokasyona göre 250 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Şubeler için aylık ciro ilk yıl için 75 bin TL olarak hedefleniyor. Bu rakam daha sonraki yıllarda artıyor. Cirodan yüzde 9 royalty bedeli alınıyor.

GİRİŞ BEDELLERİ DEĞİŞİYOR

1985 yılında kurulan Turyap'ın şu anda 40 franchise şubesi bulunuyor. Bu yılın sonuna kadar 20 ilde 50 şubeye ulaşılması hedefleniyor. Lokasyona göre 5 bin ile 20 bin dolar arasında değişen franchise giriş bedeli talep edilen Turyap ofisleri için 100 bin TL yatırım maliyeti bulunuyor. Şubeler için aylık 50 bin ile 200 bin TL arasında ciro hedefleniyor. Turyap Franchise Geliştirme ve Satış Müdürü Sezer İkizoğlu, royalty bedelinin yine bölgeye göre aylık 340 dolar + KDV ile 840 dolar + KDV arasında değiştiğini ifade ediyor.

Yedi ilde 14 franchise şube ile faaliyet gösteren Antalya merkezli gayrimenkul şirketi 1A Plus, 2018 sonunda 10 ilde 25 şubeye ulaşmayı hedefliyor. 1A Plus Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir Sevimli, franchise giriş bedelinin işletmenin açılacağı bölgedeki emlak endeksine göre tespit edildiğini belirtiyor. Sevimli, şubelerin toplam yatırım maliyetinin ise 40 bin TL olduğunu söylüyor. "Ciro hedefini satış ve kiralama sayılarının analizine göre belirliyoruz" diyen Sevimli, aylık cironun yüzde 5'i kadar royalty alındığını ifade ediyor.


Geri Dön