24 / 05 / 2024

Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında 1500 yıllık su kemeri bulundu!

Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında 1500 yıllık su kemeri bulundu!

Gaziosmanpaşa'da başlatılan kentsel dönüşüm projesinin kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait 1500 yıllık su kemeri ortaya çıktı.Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilen bölgelerde kentsel dönüşüm süreci tüm hızıyla sürüyor.

Belediyenin yürüttüğü projelerle depreme dayanıksız olan yapılar, etaplar halinde güvenli ve kaliteli yaşam alanları haline getiriliyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, bu kapsamda Bağlarbaşı Mahallesi 2.Etap 7A Kentsel Dönüşüm Projesinin kazı çalışmaları sürerken, bir süre önce Roma dönemine ait 1500 yıllık su kemeri de gün ortaya çıktı.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, çalışmaları takip etmek üzere kentsel dönüşüm bölgesinde incelemeler yaptı.

Alanda yaptığı incelemelerden sonra bilgi veren Usta, şunları ifade etti:

"Bağlarbaşı Mahallesi 7A bölgesi kentsel dönüşüm projemizi inceledik. Bu alanda bir süre önce, Roma döneminden kalma 1500 yıllık tarihi bir su kemerinin bulunduğunu tespit etmiştik. Bu projemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile yaptığımız görüşmeler sonucu revize ettik. İnşallah yeni projenin inşaat çalışmalarına çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Hayırlı olmasını temenni ediyorum."


Geri Dön