01 / 03 / 2024

Gaziosmanpaşa'daki 56 riskli binanın yıkımı başladı!

Gaziosmanpaşa'daki 56 riskli binanın yıkımı başladı!

Kentsel Dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğü Gaziosmanpaşa’daki 56 riskli binanın yıkımı başladı.
Kentsel Dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğü Gaziosmanpaşa’da, olası deprem riskine karşı önceden boşaltılan riskli binaların yıkımı hızla gerçekleşiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nde yer alan habere göre, Bağlarbaşı Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm projeleriyle mahalleye sosyal donatı alanları ve yeşil alanlar ile bölge halkına güvenli ve modern yaşam alanları sunulacak.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’in, ‘Marmara Bölgesi’nde 7.2 büyüklüğünde bir deprem enerjisi biriktiği ve bu depremin İstanbul’da her an gerçekleşebileceği’ yönünde bir açıklama yapmasının ardından Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Daha sağlam, uzun ömürlü ve deprem yönetmeliğine uygun binaların bulunduğu modern yaşam alanları oluşturmayı hedefleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında ilçedeki riskli binaların yıkım çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Bağlarbaşı Mahallesi’nde 117 haneden 61’inin yıkımını tamamlayan belediye ekipleri, daha önceden boşaltılmış 56 riskli binanın da yıkımına başladı.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Müdürü Mustafa Başaran; ülkedeki deprem gerçeğine değinerek, “Uzmanlar İstanbul’da en az 7 şiddetinde bir deprem olacağını söylüyor. Biz de yaşam alanımızı depreme hazır hale getirmeliyiz. Tüm bölgelerimizi en modern donatılarla yenileyerek hem beklenen büyük deprem öncesi sağlam ve uzun ömürlü yapıları inşa etmek hem de vatandaşlarımıza modern, konforlu ve sosyal donatı alanlarıyla çevrili bir yaşam merkezi oluşturmak istiyoruz" dedi.


Geri Dön