16 / 06 / 2024

Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm projesinin temeli atıldı!

Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm projesinin temeli atıldı!

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilecek 588 konutun temeli, Bakan İdris Güllüce’nin katıldığı törenle atıldı. Güllüce, beraberindekilerle birlikte '1.Kentsel Dönüşüm Projesi'nin butonuna basarak projenin temelini attı.Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gaziosmanpaşa Fevzi Çakmak Mahallesi 774. Sokak’ta başlatılan '1. Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma törenine katıldı.


Törende konuşan Bakan Güllüce, kentsel dönüşüm hamlesine yeni bir halka daha eklendiğini ifade ederek, projenin önemine vurgu yaptı. Marmara Depremi sırasında Tuzla Belediye Başkanı olarak görev yaptığını hatırlatan Bakan Güllüce, özellikle İzmit ve Sakarya bölgesinde yıkım ve can kaybı olduğunu, kendisinin de 65 gün boyunca enkaz ve ceset çıkarma çalışmalarında çalıştığını dile getirdi.


Bakan İdris Güllüce, konuşmasına şöyle devam etti: "Depremi biliyorum çok büyük bir felaket. Şu ana kadar binalarda yaptığımız testlerde çoğu bina riskli ve biz bunları deprem riski olmayan binalar haline getirmeye çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm yapmanın birinci sebebi binalarımızı düzgün bir hale getirmek ve riske karşı korumaktır. Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye sadece tarım ürünleri satardı, şimdi sanayi ürünleri satıyor, savunma sanayi ürünleri satıyor. Kıtaları birleştiren yeni bir Türkiye var, Asya ve Avrupa'yı denizin altından da birleştirdik. Asya'yı, Avrupa'nın en uzaklarına bağlayan bir Türkiye var. Türkiye'den dışarıya insanlarımız kaçıyordu, şimdi başka ülkelerden insanlar Türkiye'ye iş bulmaya, yerleşmeye geliyor. Bu durum bazı çevreleri rahatsız ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz defalarca tekrarlardı dünya ne kadar rahatsız olursa olsun biz Türkiye'yi geliştirmeye devam edip, dünyanın ilk 10 ekonomisi içine gireceğiz."


"Kentsel dönüşüm cesaret işi"

Kentsel dönüşümün zor ve cesaret gerektiren bir iş olduğunun altını çizen Bakan Güllüce, "İnşaat yapılırken önceden kalitesiz bir beton tekniği vardı, sonra beton santralleri kuruldu ve bu şekilde beton dökülmeye başlandı. Daha sonra yaptığımız kontrollerde gördük ki betonlarda da sıkıntı var. Beton santrallerine, inşaat sahiplerine ve yapı denetim firmalarına genelge gönderdik. Bundan böyle hangi kalitede beton dökülüyorsa bu denetlenecek ve beton denetimine uymayanlar, maliyeti yüksek cezalarla karşı karşıya kalacaklar” dedi.


Beton denetiminin çok ciddi bir şekilde yapılacağını söyleyen Bakan İdris Güllüce, “Yapı denetim firmalarının birçoğu kaliteli işler yapıyor ancak bazıları ile ilgili ciddi şikayetler alıyoruz. İyi denetim yapmayan firmalarla uğraşacağız. Herkes işini bu ülkede güzel yapacak. İşini yapmayan firmalar kapatılacak" diye konuştu.


"İlçemizin yüzde 37'sinde kentsel dönüşüm var"

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da, 1999 depremini hatırlatarak, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu, bu yüzden kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurguladı.


Başkan Usta, "Bin 173 hektarlık yüzölçümüne sahip ilçemizin 432 hektarında kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Buna göre ilçemiz yüzölçümünün yaklaşık yüzde 37'sinde dönüşüm gerçekleştirilecektir. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız ilçemizdeki toplam 13 mahallemizde 22 bölgede devam etmektedir" dedi.


Dönüşüm kapsamında bölgede 76 binanın ve 132 gecekondunun yıkıldığını söyleyen Başkan Tahsin Usta, dönüşümle birlikte alanda 588 konutun yapılacağını, içinde sosyal donatı alanlarının da bulunacağını söyledi.


Konuşmaların ardından Bakan Güllüce, beraberindekilerle birlikte '1.Kentsel Dönüşüm Projesi'nin butonuna basarak projenin temelini attı.


TOKİ Haber


Geri Dön