16 / 06 / 2024

Gecekonducular eylemde!

Gecekonducular eylemde!

''Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında, yıkımı yapılacak bazı gecekonduların sahipleri, AK Parti Genel Merkezi yakınında eylem yaptı.Polis, Dikmen'den gelen gecekondu sahiplerinin AK Parti Genel Merkezi önünde eylem yapmalarına izin vermedi.

AK Parti Genel Merkezi yakınlarında toplanan gecekondu sahipleri, ''Halkın barınma hakkı var'' yazılı dövizler taşıyarak,  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i istifaya davet eden sloganlar attılar.

Dikmen Vadisi'nde gecekondu sahibi Tarık Çalışkan, gecekondu sahipleri adına açıklama yaptı. Çalışkan, 2 yıldır oturdukları evlerinin Gökçek tarafından ellerinden alınmaya çalışıldığını savundu.

Bu sorunun çözümü için 1.5 yıldır uğraştıklarını belirten Çalışkan, ''Biz bu ülkede iktidardan, yerel yönetimden çok fazla şey istemedik. Sadece barınma hakkımızı istiyoruz. Bu da en demokratik, yasal hakkımız'' dedi.

Çalışkan, Gökçek'in, evlerini ellerinden almaya çalışırken, 5 milyon Ankaralı'yı da susuzluğa terk ettiğini ileri sürdü. Sorunlarının şiddetle ve polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini ifade eden Çalışkan, AK Parti önünde eylem yapacaklarını öğrenen Gökçek'in vadideki gecekondu sahiplerinden 130'una, ''evleri kaçak olduğu için 15 gün içinde boşaltmaları gerektiği'' içerikli tebligat gönderdiğini iddia

etti. Çalışkan, ''Biz bugüne kadar vatandaşlık hakkımızı kullandık ama sorunumuz çözülmedi. Bugün tek bir çözüm kaldı. Artık karadan değil, havadan gelin, bombalayın'' diye konuştu.

Gökçek'in, kamuoyuna açıkladığı ''Ben onlara ev verdim, almadılar'', ''Arsa verdim, almadılar'' sözlerinin ''yalan'' olduğunu ve kendilerinden ev için 60, arsa için 16 milyar lira istendiğini, ayrıca arsanın yerinin dahi belli olmadığını kaydetti.

Bir başka gecekondu sahibi Müzeyyen Kesimci ise sorunlarının çözümü talebinde bulunarak, ''Bizim devletimiz aciz mi ki, biz bir belediye başkanının insafına terk edildik'' dedi.

Gökçek'in, ''Ev, arsa veriyorum, beğenmiyorsunuz'' ifadeleriyle halkı ve kamuoyunu kandırdığını savunan Kesimci, evlerinden çıkmayacaklarını söyledi.

Eyleme katılan bazı gecekondu sahipleri ise 20 yıldır vadide oturduklarını ifade ederek, ''20 yıl sonra mı evlerin kaçak olduğu anlaşıldı'' diye sordular.

Bu arada AK Parti çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti.


Geri Dön