19 / 06 / 2024

Goldman Sachs açıkladı! Fed faizleri 2024 Haziran sonuna kadar düşürmeye başlayacak!

Goldman Sachs açıkladı! Fed faizleri 2024 Haziran sonuna kadar düşürmeye başlayacak!

Fed faiz kararı ile ilgili kritik açıklama  ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'tan geldi. Goldman Sachs ekonomistleri Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri haziran sonuna kadar düşürmeye başlayacağını söyledi. ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Fed'in faiz indirimine 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlayacağını öngörüyor. 

GOLDMAN SEACHS AÇIKLADI!

Goldman Sachs ekonomistleri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını 2024 Haziran sonuna kadar düşürmeye başlayacağını aktardı.

Fed'in bu noktadan itibaren kademeli olarak üç ayda bir indirime gideceği de öngörülüyor. Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre aralarında Jan Hatzius ve David Mericle'nin de bulunduğu Goldman ekonomistleri Pazar günü yayınladıkları bir notta şu ifadelere yer verdi:  "Tahminimizdeki indirimler, enflasyon hedefe yaklaştığında fon oranını kısıtlayıcı bir seviyeden normalleştirme arzusundan kaynaklanıyor" denildi. 


25 BAZ PUANLIK İNDİRİM BEKLENİYOR!

Goldman ekonomistleri,  şimdilik faiz indirimlerinin 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlayacağını öngörüyor. 

Faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin önümüzdeki ay faiz artırımına gitmemesi ve Kasım toplantısında çekirdek enflasyon eğiliminin son bir artırımı gereksiz kılacak kadar yavaşladığı sonucuna varması bekleniyor.

Goldman ekonomistleri, "Normalleşme, kesinti için özellikle acil bir motivasyon görmüyoruz. Çeyrek başına 25 baz puanlık kesinti öngörüyoruz ancak bunun hızı konusunda emin değiliz" ifadelerini kullandı. 

Goldman Sachs açıkladı! Fed faizleri 2024 Haziran sonuna kadar düşürmeye başlayacak!

ENFLASYON BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD enflasyonu yüzde 3,2 ile beklenenden daha yavaş artarken, enerji ve gıda maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 4,7 oranında artış gösterdi.

Fed politika yapıcıları 2022 Mart ayında gösterge faiz oranı için hedeflerini yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığına yükseltmeye başladı. Goldman Sachs, Fed faiz oranının  eninde sonunda

 yüzde 3-3,25 seviyelerinde istikrar kazanmasını öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı ise 28 Ağustos'ta belli olacak. Piyasalar karara odaklanırken, beklentiler faizlerin artması yönünde.

Altında ibreler kırmızıya döndü! Tehlike çanları çalıyor! Altın yatırımcıları dikkat! 15 Ağustos altın fiyatları

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne olur? Dolar 8 gün sonra yükselecek mi, düşecek mi?

Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön