23 / 06 / 2024

Güngören'de riskli alan ilan edilen bir bölge meclis gündeminde!

Güngören'de riskli alan ilan edilen bir bölge meclis gündeminde!

21 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre İstanbul ili Güngören ilçesinde riskli alan ilan edilen bir bölge meclis gündemine taşındı. CHP'li Emre, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, 21 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre İstanbul ili Güngören ilçesinde riskli alan ilan edilen bir bölgeye ilişkin soru önergesi hazırladı. Emre, sorusunun Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Emre, ''Resmi Gazete'nin 21 Nisan 2020 tarihli sayısındaki Cumhurbaşkanlığı Kararları kapsamında Türkiye'nin bazı illerindeki alanlar 6306 sayılı Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca ‘riskli alan' ilan edilmiştir. Bu bölgelerden biri de İstanbul'un Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi sınırları içindeki bir alandır. Karara göre bu alanın büyüklüğü 104145,06 m2 'dir. Aynı zamanda seçim bölgem olan Güngören ilçesine yönelik bu karara ilişkin vatandaşlara doğru ve yeterli bilgilendirme gerçekleştirilmemiştir. Bölgede yaşayan vatandaşların günlük hayatlarını doğrudan etkileyecek bir kararın, hangi haklı gerekçeye dayanırsa dayansın tartışmalı hale gelmesi kaçınılmazdır. Bilindiği üzere bir bölgenin riskli alan' ilan edilmesi belli şartlara bağlıdır. Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde; zeminin yapısından yapıların can ve mal kaybına yol açma durumuna, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulmasından toplam yapi sayısının en az yüzde 65'inin mevzuata aykırılık taşımasına kadar çeşitli kriterler esas alınarak 'riskli alan' tespiti yapılabilmektedir. Tespitlerin tamamı yönetmelik uyarınca detaylı teknik raporlara dayandırılmak zorundadır'' diye konuştu. 

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre'nin soruları:
1-) İstanbul İli, Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi sınırları içinde bulunan ve Resmi Gazete'nin 21 Nisan 2020 tarihli sayısındaki Cumhurbaşkanlığı Kararları kapsamında belirtilen alanın, 'riskli alan' ilan edilmesinin gerekçesi nedir? 

2-) İstanbul ili, Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi sınırları içinde bulunan alanın ‘riskli alan' ilan edilme sürecinde hangi teknik analizler yapılmıştır ve bu analizlerin sonuçları nedir? Örneğin binalardan karot alınmış mıdır? Alınmışsa değerlendirme sonuçları nedir? 

3-) İstanbul İli, Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi sınırları içinde ilan edilen ‘riskli alan'daki yapıların yüzde kaçı mevzuata aykırılık taşımaktadır? 

4-) İstanbul ili, Güngören İlçesi, Tozkoparan Mahallesi sınırlarına ilişkin önceki yıllarda da 'riskli alan' kararı verilmiş ancak karar yargı sürecinde iptal edilmiştir. Alana ilişkin yargı kararı söz konusu olmasına karşın tez konusu olmasına karşın tekrardan riskli alan' ilanının gerekçesi nedir? 


Geri Dön