22 / 04 / 2024

Gürültü yapan komşu ceza öder mi? 

Gürültü yapan komşu ceza öder mi? 

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında apartmandaki gürültü için neler yapılabileceğini yazdı. İşte İmal'in o yazısı...Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında apartmandaki gürültü için neler yapılabileceğini yazdı. İşte İmal'in o yazısı...

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) gereğince komşuların birbirlerine karşı görevleri bulunuyor. Bunlardan birisi de komşuların birbirini rahatsız etmemesi oluyor. 

KMK 18. Maddesi'nde belirtildiği üzere, komşular birbirlerini rahatsız edemez, birbirlerinin haklarını çiğneyemez ve yönetim planlarına karşı uyumlu olmaları gerekir. Gürültü yapmak ve komşuyu rahatsız etmek kanun hükmüne uygun değildir.

Gürültü yapan komşu ceza öder mi? 

Yüksek sesle kavga etmek, uzun süreli müzik dinlemek, uygunsuz zamanlarda yapılan tamir ve tadilat gibi ses çıkarıcı işlemler bir diğerini rahatsiz edebilir. Eğer yapılacak işlemler ve zaman zaman ortaya çıkan nedenler komşuya açıklanır ya da haber verilirse anlayışla karşılanır. Fakat komşunun hakkını gasp eden tavır ve düşünceler son derece uygunsuzdur bu nedenle bir takımlar haklar doğmaktadır. 

Kabahatler Kanunu'nun 36. Maddesi'ne göre; gürültüden dolayı ortaya çıkan eylemler para cezası ile sonuçlanır. Uygulanan idari para cezasına karşın devam eden davranışlar var ise sulh hukuk mahkemesine dava açabilirsiniz. Yaşanan olayda çekilmez hal tespiti alıp yasak koydurulabilir.

Uzun süren durumlarda ise kişilerin huzur ve sükûnetini bozma dahilinde 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırabilirler.

Komşunuz gürültü yapıyorsa dikkat!


Geri Dön