23 / 02 / 2024

Güvenli doğalgaz kullanımı için 5 maddede kışa hazırlık!

Güvenli doğalgaz kullanımı için 5 maddede kışa hazırlık!

Güvenli doğalgaz kullanımı için cihazların bakımı, bacaların temizliği ve tesisatların kontrolü düzenli olarak ve mutlaka İGDAŞ’tan yetkili Sertifikalı firmalara yaptırılması gerekiyor. İşte Güvenli doğalgaz kullanımı için 5 maddede kışa hazırlık...

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalİGDAŞ, kış öncesinde İstanbullulara, cihazlarının ve tesisatlarının bakımlarını yaptırmalarını ve bacalarını temizletmelerini hatırlattı. Yapılan açıklamada, doğalgazı güvenle kullanabilmek için baca temizliğinin, cihaz ve tesisat kontrollerinin düzenli olarak yetkili kişiler tarafından yapılması gerektiği vurgulandı. Doğalgaz kullanıcılarının “tesisatlarına kesinlikle müdahale etmemeleri ve yetkisiz kişilere de müdahale ettirmemeleri” gerektiği önemle belirtildi. 

Abonelerini doğalgazın güvenli kullanımı konusunda bilgilendirmeyi temel görevi kabul eden İGDAŞ, kış öncesinde İstanbullulara, tesisatlarının bakımlarını yaptırmalarını ve bacalarını temizletmelerini hatırlattı. İGDAŞ’tan yapılan açıklamada, ısınmada kullanılan başlıca fosil yakıtlardan, kömür, doğalgaz, gaz yağı ve tüp gazının yapısındaki karbonun tam yanma gerçekleşmemesi durumlarında bir atık olarak karbonmonoksitin ortaya çıktığı, kullanım hataları ve tesisat sorunları nedeniyle zehirlenme riskine neden olduğu belirtildi. Açıklamada, hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın bacaların düzenli kontrol edilmesi ve temizlenmesi, cihaz bakımlarının da periyodik olarak her yıl yaptırılması gerektiği vurgulandı. Kontrol ve bakımların mutlaka yetkili tesisatçı firmalar tarafından yapılması gerektiğinin, doğalgaz konusunda yetkili firmaların “Doğalgaz Sertifikalı Firma Logosu” ile kolayca tanınabileceğinin altı çizildi. Ayrıca doğalgaz kullanıcılarının Sertifikalı Firma listesine www.igdas.com.tr adresinden de ulaşabilecekleri belirtildi.

Güvenli doğalgaz kullanımı için 5 maddede kışa hazırlık:

1. Tesisat bakımınızı düzenli yaptırınız.

Tesisatlarınızın yıllık bakımını, kış öncesinde mutlaka yaptırınız. Bu bakımı, sadece “Doğalgaz Sertifikalı Firma”lara yaptırmanız gerektiğini unutmayınız. İGDAŞ tarafından düzenli kontrolleri yapılan bu yetkili firmaları, tabelalarında göreceğiniz “Doğalgaz Sertifikalı Firma Logosu” ile kolayca fark edebilirsiniz.

2. İGDAŞ onayı olmayan tesisat kullanmayınız.

Tesisatlarınıza İGDAŞ’ın bilgisi dışında müdahale etmeyiniz. Hane içinde yaptırmak istediğiniz her türlü doğalgaz tesisatı değişikliği için yetkilendirilmiş bir firma ile çalışınız ve yeni projenin mutlaka İGDAŞ’tan onaylı olmasına dikkat ediniz. İGDAŞ onaylı projede, yetkisiz usta ve firmalara yaptırdığınız en küçük bir değişikliğin bile sizin ve çevrenizdekilerin hayatını tehlikeye attığını ve suç olduğunu unutmayınız. 

3. Baca bakımınızı düzenli yaptırınız.

Bacalarınızı, kışa girmeden yılda bir kez “İtfaiye Yetkili Baca Firmaları”na temizletiniz. Periyodik olarak yaptıracağınız baca temizliğinin güvenliğin yanı sıra yüzde 15 ile 30 oranlarında yakıt tasarrufu sağladığını da unutmayınız.

4. Menfezleri her zaman açık tutunuz.

Bacalı cihazların bulunduğu mekânlarda, yanmanın ihtiyaç duyduğu oksijen girişini sağlamak için mutlaka havalandırma menfezi bulunması gerekir. Menfezlerin her ne sebepten dolayı olursa olsun iptal edilmemesi veya işlevsiz hale getirilmemesi ( Kapatılmaması ) hayati önem taşır. 

5. Bacalı cihaz bulunan alanda kesinlikle uyumayınız.  

Bacalı cihazların bulunduğu mekânların, doğalgaz açıldıktan sonra, kullanım amacı değiştirilmemelidir. Bacalı cihazların bulunduğu alanlar, yatılan ve uyunulan mekânlara dönüştürülmemelidir.
Geri Dön