25 / 07 / 2024

Hafta sonu şehir dışında, hafta içi şehir merkezinde… Hafta içi ev trendi yaygınlaşıyor…

Hafta sonu şehir dışında, hafta içi şehir merkezinde… Hafta içi ev trendi yaygınlaşıyor…

Tuzla, Silivri, Ömerli ve Çatalça gibi uzakta oturanlar arasında şehir merkezinde hafta içinde kalmak için ev alan ya da kiralayanların sayısı artıyor… Merkezin dışında oturan birçok İstanbullu, ulaşım probleminden dolayı hafta ortasında kalmak için Beşik
Deprem korkusu, ev fiyatlarının pahalılığı ve şehrin gürültüsünden uzakta olmak gibi nedenlerle için bir dönem şehir merkezinin dışındaki yerlere göç eden İstanbullular yeniden şehrin yolunu tutuyor. Son yıllarda, hafta ortasında trafik eziyetine katlanmak istemeyen ve ekonomik durumu müsait olan İstanbullular şehrin merkezinde ev satın almak ya da kiralamak yoluna gidiyor. Özellikle son birkaç yıldır bu bu eğilimin yaygınlaşmaya başladığını belirten Century 21 Türkiye Franchise Geliştirme ve Projeler Genel Müdür Yardımcısı Sinan Şerioğlu, ''Şehir dışında yaşan insanlar buradaki evlerinden işyerlerine gidip gelmek için ve çocuklarının okulu durumundan dolayı-iyi okullar belli başlı yerlerde bulunuyor- hem fiziki hem de maddi olarak kayba uğradılar. Ulaşım çok büyük bir masraf olmaya başladı. Bunun üzerine son birkaç yıldır merkezde yer almak ya da kiralamak eğilimine girdiler. Hafta sonları şehir dışında kalıp, hafta içinde ise şehir merkezinde ev kiralayıp satın alanların sayısı hızla artıyor'' diyor.

Genelde ev satın alıyorlar…

Şerifoğlu, şehir merkezinde ev satın almak ya da kiralamak eğiliminin üst gelir grubu arasında daha yaygın olduğunu belirtiyor. Şehir dışında yaşayanlar daha çok merkezde ev almayı tercih ediyor. Tabii ev satın almak kadar olmasa da kiralama yoluna başvuranlar da var.

Sinan Şerifoğlu, Avrupa yakasında özellikle Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece gibi uzak yerlerde oturanların merkezi yöneldiklerini anlatıyor. Şerioğlu'nun anlattığına göre buralarda oturanlar hafta ortasında kalmak için genellikle Beşiktaş, Mecidiyeköy, Maslak ve İstinye arasındaki yerleri tercih ediyorlar. Anadolu yakasında ise Tuzla, Şile ve Ömerli civarında oturanlar arasında şehir içine yöneliş var.Buralardakiler de Kadıköy-Bostancı arasındaki yerleri tercih ediyorlar.

Lüks değil…

Şerifoğlu, şehir merkezinde hafta içi kalmak için ikinci bir ev tutmanın eksta masraf olmadığını düşünüyor. Ve bu konuda şunları söylüyor: ''İnsanlar çok stresli bir ortamda çalıştıkları için hafta sonları şehirden uzakta, müstakil evlerde doğa ile baş başa yaşamak istiyor. Durumu müsait olanlar bu yaşam alanlarını koruyup, şehir içinde de bir yer seçip her iki yerde de yaşamlarını devam ettiriyorlar. Buna ek masraf olarak bakmamak lazım, yaşam konforuyla ilgili bir şey''

Merkeze yönelişin ulaşım probleminin halledilmesiyle sona ereceğine inanan Şerifoğlu şöyle devam ediyor:'' İnsanlar ulaşım problemi çözüldüğünde iki evde yaşamak yerine, şehir merkezindeki müstakil konutlarındaki hayatlarını tercih edecekler. Londa ve Paris gibi kentlerde yaşayanlar şehir merkezine kısa sürede ulaştıkları için şehrin dışındaki villalarda oturmayı tercih ediyorlar.''

Hem geçici ikamet hem de yatırım için…

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner de şehrin dış bölgelerine yönelenler arasında ulaşım güçlüğü ve zaman kaybı nedeniyle yavaş yavaş tersine göçlerin başladığını belirtiyor.

Soner, aylık geliri 2 bin YTL civarında olan beyaz yakalıların, hafta içi trafik eziyetine katlanmamak için merkeze yakın, yıldızı yeni parlayan bölgelerde ev kiralayıp satın aldıklarına dikkat çekiyor. Soner, ''Çeliktepe, Gültepe ve Sanayi Mahallesi'nde 50-100 bin YTL'ye konut sahibi olmak mümkün. Burada satılık konutların fiyatların uygun olmasından dolayı insanlar hem geçici ikamet için hem de yatırım düşüncesiyle daha çok konut satın alıyorlar'' diyor.

Beşiktaş yerine Çeliktepe'den ev alın!

Hafta içinde kalmak için ev satın alacaklara buralarda yatırım yapmalarını öneren Başak Soner, Çeliktepe, Gültepe ve Sanayi Mahallesi gibi bölgelerin orta gelirliler için iyi bir yatırım olduğunu düşünüyor Soner, ''Bu bölgede büyük bir hareket bekleniyor. Dubai firması burada kule dikecek. Seyrantepe Stadyumu burada yapılacak. Bu hat üzerinde birçok yeni alışveriş merkezi projesi var. Dolayısıyla bu hat üzerinde ev alanlar hem geçici ikamet edecek hem yatırım yapmış olacaklar'' diyor. Soner'e göre Anadolu yakasında hafta ortasında kalmak amacıyla ev alacak için ise Çekmeköy en iyi alternatif. ''Burada depreme dayanıklı uygun maliyetli kaliteli konutlar üretildi. Hem geçici ikamet hem yatırım için avantajlı bir yer'' diyor.

Soner, ev alacaklar için Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi yerler yerine buralarda yatırım yapmanın daha mantıklı olduğu görüşünde. Bu konuda şunları söylüyor: ''Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy gibi ilçeler her türlü ulaşım kolaylığına sahip olmaları bakımından zaten her zaman prim yapmaya devam edecekler. Fakat buralardaki konut fiyatları Çeliktepe ve Sanayi'ye göre yüzde 50 hatta 100 daha pahalı olduğundan ikinci derecede tercih edilebilir. Örneğin Beşiktaş'ta 100 bin YTL'ye 40 yıl önce yapılmış 1+1 zemin katında sobalı arka tarafa bakan bir daire ancak satın alabilirsiniz. Bu parayla sözünü ettiğim yerlerde deprem yönetmeliğine göre yeni yapılmış, çok daha lüks bir konut alma şansınız var. Sağlam zeminli, kazanç vadesi yüksek olan prim yapacak bölgelere yönelmek daha mantıklı.''

Sinan Şerioğlu /Century 21 Türkiye

Franchise Geliştirme ve Projeler Genel Müdür Yardımcısı

Şehir dışında yaşamak masraflı…

Özellikle son iki yıldır şehir dışında daha çok villalarda oturan insanlar arasında hafta ortasında şehir içinde kalmak için ev satın almak ya da kiralamak yoluna gidenler var. Müstakil evlerde yaşayan birçok insan için başlangıçta hayal ettikleri daha az stresli ve konforlu bu ortamlarda başlangıçta yaşamak güzeldi. Ama sonra görüldü ki, trafik nedeni ile işe gidip gelmek ciddi bir efor gerektiriyor, eve ulaştığınızda zaten yorgunluktan yaşadığınız evin tadını çıkarma imkanınız yok. Ya da çocuğunuzu iyi bir okulda okutmak istiyorsunuz ama yakınlarda talebinizi karşılayan bir okul yok. Uzak yerlerden her gün şehir içine gidip gelmenin masrafları da yüksek. Durum böyle olunca şehir dışında müstakil evde yaşayanlar, yavaş yavaş buralardan tam da kopmadan hafta içini şehir içinde geçirecekleri konutlar temin edip, buralarda kalıp, hafta sonu için şehir dışına gitmeye başladılar. Böylece stresli iş ortamından sonra kendilerine iki günlük rahatlama ortamı yaratıyorlar.

Başak Soner/Turyap Yönetim Kurulu Üyesi

Beyaz yakalılar Çeliktepe'den ev alıyor…

Çekmeköy, Zekeriköy, Mimarsinan, Bahçeşehir gibi uzak yerlerde müstakil evlerde yaşayanlar, her gün kilometrelerce yol mesaisi yapmaktansa hafta içi ikamet etmek üzere 400-500 YTL civarındaki kiralık konutlara ilgi gösteriyorlar. Özellikle

Maslak-Levent hattındaki plazalarda çalışan beyaz yakalı dediğimiz kesim, hafta içi trafikte zaman kaybetmemek için Gültepe, Çeliktepe ve Sanayi Mahallesi gibi yıldızı yeni parlayan yerlerden ya konut kiralıyorlar ya da çok pahalı olmayan konutları satın alıyorlar. Burada satılık konutların fiyatlarının uygun olmasından dolayı insanlar hem yatırım hem ikamet etme düşüncesiyle konut satın alıyorlar.

Kezban Gebetaş/Tek Borsa

Geri Dön