17 / 06 / 2024

Hasarın olduğu alanlarda Tarımköy uygulaması başlıyor!

Hasarın olduğu alanlarda Tarımköy uygulaması başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Doğanyol ve Pütürge'de incelemelerde bulundu. Kurum, "Hasarın çok olduğu alanlarda Tarımköy uygulamaları yapacağız. Tarımköy uygulamaları tek katlı, çelik konstrüksiyondan ve yanında ahırı olacak şekilde uygulanacak" diye konuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum depreme ilişkin hasarın çok olduğu alanlarda Tarımköy uygulamalarını hayata geçireceklerini belirterek, Tarımköy uygulamaları tek katlı, çelik konstrüksiyondan ve yanında ahırı olacak şekilde uygulanacağını açıkladı.

Bakan Kurum, beraberinde Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanyol Kaymakamı Yunus Emre Vural, Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğüne sahip depremden etkilenen Malatya'nın Doğanyol ilçesinde incelemeler gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; ilçe merkezinde depremde yıkılan ve hasar gören binalarda incelemelerde bulunan Kurum, depremzedelerle de görüşerek sorun ve taleplerini dinledi.

Gazetecilere açıklamalar yapan Kurum, Elazığ ve Malatya'da 1000 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Bugün Malatya'nın hem merkezinde hem de ilçelerinde incelemeler gerçekleştiren Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"Hasar tespit çalışmaları neticesinde Malatya il ve ilçelerinde toplamda 638 bağımsız bölümden oluşan 430 yıkık, 5 bin 826 bağımsız bölümden oluşan da ağır hasarlı bina olduğunu tespit ettik. Battalgazi ilçemizin köylerinde, Doğanyol'da, Pütürge'de, Kale ilçemizde detaylı bir şekilde arkadaşlarımız tespitlerini yapıyor. Tespitin bitmesine müteakip aynı Elazığ'da olduğu gibi köylerimizde, altını beton örme üstünü de çelik konstrüksiyondan yapacağımız ve yanında vatandaşlarımızı hayvancılıkla ilgili ihtiyaçlarını gidereceği ahır uygulamalarını gerçekleştireceğiz."

- "Hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz"

Doğanyol ilçe merkezinde 145 ağır hasarlı binanın bulunduğunu belirten Bakan Kurum, ilçe merkezinde inşa edilecek projede de burayı tarihiyle kültürüyle koruyacak ve ilçeye yakışacak önemli bir projeyi hayatı geçireceklerini anlattı.

"145 yıkık binanın bir alanda toplandığını görüyoruz. Yine aynı yerinde 145 binamızı, ağıl ve sosyal donatılarıyla yapıp hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Köylerimize ilişkin de hane sayısına göre de depremden hasar gören vatandaşlarımızın ihtiyacını giderecek konutların üretimini yapacağız. En geç şubat ayı sonu mart ayı başı gibi de Elazığ'da yapım sürecini başlatacağız. En geç yıl sonuna kadar da inşaatlarımızı bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." açıklamasında bulunan Kurum, bu süreçte vatandaşlara kira ve taşınma yardımının Valilik koordinasyonunda AFAD tarafından verileceğini sözlerine ekledi.

Geçici barınma ihtiyaçları için çadırların köylere dağıtıldığını anlatan Kurum, konteynerlerin toplu alanlarda kurulduğunu, vatandaşların barınma ihtiyaçlarını geçici de olsa karşılayacak bu alanları hızlı bir şekilde Valilik kanalıyla koordine edip gerçekleştirdiklerini anlattı.

Gazetecilerin Doğanyol'da yapılacak konut sayısıyla ilgili sorusu üzerine Kurum, şunları söyledi:

"Tespitlerimizi yapıyoruz. Tespitleri bitirdiğimiz zaman Doğanyol'daki sayıyı belirleyeceğiz. Doğanyol'da şu an için tespit edilmiş ağır hasarlı 557, 85 yıkık, 25 de metruk binamız var. Tespitlerimizin tamamlanmasına müteakip yapacağız. Pütürge'de de alanlarda incelemelerde bulunacağız ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığına hemen talimatı vermek suretiyle inşa yapımını da bir taraftan başlatacağız." 

- "Tarımköy uygulamaları yapacağız"

Kurum, Tarımköy uygulamalarıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:

"Malatya'da, Elazığ'da vatandaşlarımız hayvancılıkla da uğraşıyor. Dolayısıyla bu merkezlerdeki hasarın çok olduğu alanlarda Tarımköy uygulamaları yapacağız. Tarımköy uygulamaları tek katlı, çelik konstrüksiyondan ve yanında ahırı olacak şekilde uygulanacak. Bu da hem merkezde hem köylerde uygulanacak."

Doğanyol Kaymakamlığını ziyaret eden Kurum ve beraberindekiler daha sonra Pütürge ilçesine geçti.

Bakan Kurum, burada da depremde hasar gören binalarda incelemelerde bulundu, depremzedelerle görüştü, sorun ve taleplerini dinledi.


Geri Dön