14 / 07 / 2024

Hükümetten en düşük emekli maaşı açıklaması geldi! En düşük emekli maaşı artacak mı?

Hükümetten en düşük emekli maaşı açıklaması geldi! En düşük emekli maaşı artacak mı?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'En düşük emekli maaşı artacak mı?' sorusunu yanıtladı. İşte milyonlarca kişinin beklediği o sorunun yanıtı...Haziran ayında enflasyon aylık bazda yüzde 1,64, yıllık bazda yüzde 71,60 yükseldi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon kaynaklı artışları yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklilerinde ise toplu sözleşme ve enflasyon farkı ile beraber oran yüzde 19,31 şeklinde belirlendi. 

Odatv'de yer alan habere göre; emekli maaş zamları kök aylıklar üzerinden yapılıyor. Kök aylığı 8 bin TL'den düşük olanların maaşları değişmedi. Bu sebeple refah payı ve en düşük emekli maaşı düzenlemesinin yapılması beklentisi ortaya çıktı.

Hükümetten en düşük emekli maaşı açıklaması geldi! En düşük emekli maaşı artacak mı?

En düşük emekli aylığı 2024 ocak ayından bu yana 10 bin Türk Lirası şeklinde ödeniyor. Kök aylığı 8 bin TL olan bir emekliye yasa gereği 10 bin TL maaş yatıyor. Kök aylığı 8 bin TL olan bir emeklinin eline geçecek para yüzde 24,73'lük zamma rağmen 10 bin TL'de kalacak. 

Fakat kök maaşı düşük olduğu için zamlı maaşı bile halen ödenen 10 bin TL'nin altında kalacak olan emekliler bulnuyor. Aylığı 10 bin liradan düşük kalacak emeklilerin durumunun ne olacağı konusunda sorular gündemdeyken, yeni düzenleme için hazırlık yapıldığı gündeme geldi. 

1.8 milyon kişinin maaşının değişeceği belirtilen çalışma ile ilgili detaylara Odatv ulaştı. Kulislerden edinilen ilk bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 12 bin TL'ye yükseltilmesi planlanıyor. 

Hükümetten en düşük emekli maaşı açıklaması geldi! En düşük emekli maaşı artacak mı?

Bunların yanı sıra AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısından sonra önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen "En düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya artırılmasına yönelik bazı çalışmalar kulislere yansıdı. Böyle bir çalışma varsa hangi aşamada ve temmuz maaşlarına yetişir mi?" sorusunu yanıtladı. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konunun üzerinde çalışıldığına dikkat çekti ve "Henüz karar verilmiş değil. Şu zamana yetişir diye bir değerlendirme yapılması söz konusu değil. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumun her kesiminin yanında olmayı sürdüreceğiz ifadelerine yer verdi. 

Zirveden dönen altın ne zaman yükselecek? Altın biriktirenler hemen bakın!

Sarp Apak da mağdur ev sahipleri kervanına katıldı: Ünlü oyuncunun kiracısı 65 bin TL'lik eve 12.500 TL ödüyor!

Azalan gelir ve küçülen aileler geleceğin konut piyasasını şekillendiriyor!


 


Geri Dön