17 / 07 / 2024

İBB, Emlak Konut GYO-THY Arnavutköy projesi için düğmeye basıyor! İBB ve bakanlık arasında ikinci raunt başlıyor!

İBB, Emlak Konut GYO-THY Arnavutköy projesi için düğmeye basıyor! İBB ve bakanlık arasında ikinci raunt başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul planları ile ilgili mahkeme kararlarına uygulamayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Arnavutköy Belediyesi için düğmeye basıyor.


Döviz ve altında al-sat kolaylığı!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul planları ile ilgili mahkeme kararlarına uygulamayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Arnavutköy Belediyesi için düğmeye basıyor.  Arsa sahipleri tarafından yapılan şikayetlerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni, gerekli tebligatları yaptıktan sonra projeyle ilgili yıkım kararı alacağı öğrenildi.

İBB, Emlak Konut GYO-THY Arnavutköy projesi için düğmeye basıyor! İBB ve bakanlık arasında ikinci raunt başlıyor!

MedyaRadar’dan Ercan Öztürk imzalı habere göre, çılgın proje şeklinde olarak bilinen Kanal İstanbul’da İBB ile Bakanlık restleşmesi büyüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mahkeme kararlarına rağmen inşaatları durdurmayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşı harekete geçiyor.

İBB İLE BAKANLIK ARASINDA NE YAŞANDI?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında kavgaya neden olacak Kanal İstanbul planlarıyla ilgili restleşmede şunlar yaşandı:

- Kanal İstanbul Yeni Şehir imar planları, İBB’nin ve İSKİ’nin açmış olduğu davalar neticesinde İstanbul 11. İdare Mahkemesi ve İstanbul 3. İdare Mahkemesince iptal edildi.

İBB, Emlak Konut GYO-THY Arnavutköy projesi için düğmeye basıyor! İBB ve bakanlık arasında ikinci raunt başlıyor!

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi’ne yazı yazarak söz konusu alanda inşaatlarına başlanmış olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut GYO projelerinin ruhsatlarının iptalini ve inşaatlarının durdurulmasını talep etti.

- Arnavutköy Belediyesi, söz konusu talebi reddetti ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı  TOKİ  ile Emlak Konut GYO inşaatları mahkeme kararlarına rağmen devam etti.


-Bu kez Emlak Konut GYO, Dursunköy deki konut projesi için İSKİ’den den su alt yapı kanal-deplasman izni için başvurdu ancak İSKİ alanın plansız olması sebebiyle bu talebi reddetti.

-Emlak Konut GYO 19 Nisan tarihinde KAP’a yaptığı bildirimle projenin genel altyapı işini 1 milyar 100 milyon TL ye Best-Sonay Dursunköy Adi Ortaklığı’na ihale etti.

- Ne mahkeme kararı, ne yönetmelik, ne de izinleri dikkate alan Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın gerekli izin olmadan inşaat çalışmalarını devam etmesi halinde İBB’nin bayram ertesi harekete geçecek.

YIKIM KARARI MI ÇIKACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bölgedeki diğer arsa sahipleri ve hak sahipleri tarafından yapılan şikayetler üzerine yerinde yapılan inceleme neticesinde önce firmaya tebligat yapılacak ve süre tanınacak. Daha sonra da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni’ne sevk edilen evrak prosedür gereği para ve yıkım cazası kararı alınacak.

 

İzmir’de konut satışları düştü, kiralar arttı!

Ford Focus'ta tam 300 bin TL'lik Haziran fırsatı! Hemen 0 faiz kampanyalı en düşük Ford Focus fiyatına bakın!

Engelli araçlarında ÖTV istisna süresi 5 yıldan 10 yıla çıkıyor! İşte yeni düzenleme


Geri Dön