21 / 07 / 2024

Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli yıl sonuna kadar açılacak!

Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli yıl sonuna kadar açılacak!

Özellikle kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşamasına neden olan Ilgaz Dağı'na inşa edilen, bölgenin ekonomisi ve turizmi açısından da büyük önem taşıyan "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli"nin yıl sonuna kadar açılması planlanıyor.
Özellikle kış aylarında sürücülerin zor anlar yaşamasına neden olan Ilgaz Dağı'na inşa edilen ve yıl sonuna kadar açılması planlanan "Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli", hem sürücülerin hem turizmcilerin hem de esnafın yüzünü güldürecek.


İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayacak tünel için 2012 yılında vurulan ilk kazmanın ardından onlarca çalışan, yer altında yüzlerce metre yol katederek 1875 metre yüksekliğindeki Ilgaz Dağı'nı adeta dize getirdi.


Giriş ve çıkışları "köpek balığı ağzı" şeklinde projelendirilen, biri 5 bin 370 metre, diğeri ise 5 bin 391 metrelik iki tüpten oluşan tünelle, özellikle kış aylarında trafik kazalarıyla gündeme gelen Ilgaz Dağı'nda ulaşımın daha hızlı ve güvenli sağlanması amaçlanıyor.


Trafiğe açık en uzun tünel olacak

Tünel açıldıktan sonra 16,8 kilometre olan Ilgaz Dağı yolunun uzunluğu 5,4 kilometre kısalarak 11,4 kilometreye inecek. Yolda herhangi bir sıkıntı olmadığında yaklaşık 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunu geçiş süresi, tünelin hizmete girmesinin ardından 8 dakikaya düşecek. Projesi hazırlanmış tüneller arasında 3. sırada olan tünel, kullanılmaya başlandığında trafiğe açık en uzun tünel unvanını alacak.


Tünelle ortalama seyahat süresinde yıllık 345 bin 655 saat, akaryakıt tüketiminde de 8 milyon 300 bin litre tasarruf sağlaması bekleniyor. Getirileri sadece bunlarla sınırlı kalmayan tünelin ekonomiye katkısının ise 38 milyon 200 bin lira olacağı tahmin ediliyor.


Sürücüleri "köpek balığı ağzı" karşılayacak

Faaliyete geçmesiyle Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntem, tünelin girişinde sürücüleri karşılayacak. Araçlar, "köpek balığı ağzına" benzetilen giriş ve çıkışlardan tüneli kullanacak. Yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanan tünelde geçen nisan ayında dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından "ışık gördü" töreni düzenlenmişti.


Bağlantı yolu ve köprülerde son rötuşlar yapılan tünelin elektrik altyapısı ve aydınlatma direkleri yerleştiriliyor. Bu yılın sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanan tünelde eksiklerin tamamlanması için hummalı bir çalışma yürütülüyor.


İç Anadolu, İnebolu Limanı ile Karadeniz'e bağlanacak

Bölgedeki sanayi kuruluşlarına da katkı sağlayacak tünel, özellikle İç Anadolu bölgesindeki fabrikaların ürünlerini Karadeniz'e ulaştırmasını, İnebolu Limanı'na getirilen ürünlerin de iç bölgelere daha kolay taşınmasını sağlayacak.


"Bölgenin 100 yıllık hayali"

Çankırı İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tünelin bölgenin 100 yıllık hayali olduğunu söyledi.


Ilgaz Tüneli'nin hayata geçmesinin çok önemli olduğunu anlatan Karatatar, "Hükümetimizin aldığı önemli bir kararla hayat bulan ve yakında açılacak olan Ilgaz Tüneli, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak ana arterlerin önemli bir parçası." dedi.


Bölge turizminin tünelle daha da canlanacağını vurgulayan Karatatar, "Tünelle birlikte insanların Yıldıztepe Kayak Merkezine ulaşımı kolaylaştı. Tünelin ardından kayak merkezinin 3 kilometrelik bölümü de turizm yolu oldu. Tünel turizm merkezinin hem kullanım yoğunluğunu hem de ziyaretçi sayısını önemli oranda artıracak." diye konuştu.


Tünelin yakınındaki yerleşim yerlerinden Cömert köyünün muhtarı Yunus Mehmet Çerkez de tünelin her açıdan bölgeye büyük katkıları olacağını söyledi.


Tünelin bölgenin en büyük açılımlarından biri olduğunu söyleyen Çerkez, "Ilgaz Dağı delinmez, aşılmaz dediler, ama demek ki istenilince delinebiliyormuş. Ilgaz Dağı bu tünelle dize getirilmiş oldu." diye konuştu.AA


Geri Dön