23 / 04 / 2024

İlk kez konut alacaklara 25 bin TL'lik destek!

İlk kez konut alacaklara 25 bin TL'lik destek!

En az 3 yıl birikim yapıp ilk evlerini alacak çiftlere yüzde 25'e kadar devlet katkısı imkanı veren konut hesabı, ev sahibi olmak isteyenler için büyük kolaylık olarak görülüyor. Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik ile 2006 yılından itibaren ev sahibi olmak isteyenler için devlet belli oranlarda birikim yapanlarda yüzde 25'e kadar destek veriyor. 

Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında en az 3 yıl kalma şartı bulunuyor. Konut hesabındaki tutarlar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılarak belirleniyor. Peki kimler konut hesabından yararlanabilir?

1-Türk vatandaşı olması,

2-7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

3-Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

4-Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,

5-Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekiyor. Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanıyor. 

Konut hesabına ne kadar ödeme yapılaması gerekiyor?

2016 tarihinde yürürlüğe giren Konut Hesabı ve Devlet katkısına Dair Yönetmelik hükümlerine göre Konut Hesabı için alt limit 250 TL, üst limit 2500 TL olarak belirtildi. Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabiliyor. Bu tutar 30.000 Türk Lirasını geçemiyor. 

Bu rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği Yeniden Değerleme Oranı kadar değişebiliyor.

Hangi konutlar için devlet katkısı alınabilir?

Konut hesabında devlet katkısı arttı!


Öznur YASLI İKİER/Emlakkulisi.com


Geri Dön