24 / 04 / 2024

IMF'den kritik kriz uyarısı! Buğday, mısır ve arpa fiyatları kaç TL? 1 Ekim 2022 fiyat listesi...

IMF'den kritik kriz uyarısı! Buğday, mısır ve arpa fiyatları kaç TL? 1 Ekim 2022 fiyat listesi...

Gıda ve gübre fiyatlarındaki artış yüzünden 2022 ve 2023’te ithalat maliyetleri 9 milyar dolar artabilir. Peki buğday, mısır ve arpa fiyatları ne kadar oldu? İşte borsa borsa buğday, arpa, mısır 1 Ekim 2022 fiyat listesi...IMF tarafından “Küresel Gıda Kriziyle Mücadele: Etki, Politika Yanıtı ve IMF’nin Rolü” başlıklı rapor yayımlandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel gıda krizi sebebiyle finansal maliyetlerin yükselttiğine dikkat çekerek, gıda güvensizliğine yüksek oranda maruz kalan ülkelerin gıda ve gübre fiyatlarındaki artış yüzünden 2022 ve 2023’te ithalat maliyetlerinin 9 milyar dolar artabileceğini vurguladı. 

IMF den kritik kriz uyarısı! Buğday, mısır ve arpa fiyatları kaç TL? 1 Ekim 2022 fiyat listesi...

Raporda, büyük fiyat şoklarının gıda güvensizliğini kuvvetlendirmesi sebebiyle dünyanın bir gıda kriziyle karşı karşıya olduğunun altı çizildi. 

Gıda güvensizliğine çatışma, iklim şokları ve pandeminin etkisi dahil olacak şekilde 2018 yılından bu güne artan sayıda faktörün katkıda bulunduğu ifade edilen raporda, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın temel gıda maddeleri ile gübrelerin uluslararası fiyatları üzerindeki baskıları şiddetlendirmesiyle 2022 yılında durumun keskin bir şekilde daha da kötüye gittiğine dikkat çekildi. 

Gübre ve enerji için yüksek fiyatların yanı sıra önemli aşağı yönlü risklerin de görünümü olumsuz etkilediği aktarılan raporda, "Dünya şu anda, pek çok ülkeyi ciddi gıda kıtlığıyla baş başa bırakan ve büyük acılar ile çok sayıda ölüme neden olan 2007-2008 krizine eşit oranda bir gıda kriziyle karşı karşıya" ifadeleri kullanıldı. 

IMF den kritik kriz uyarısı! Buğday, mısır ve arpa fiyatları kaç TL? 1 Ekim 2022 fiyat listesi... 

Raporda, gıda krizinin küresel bir olgu olmasına karşın en çok düşük gelirli ülkeleri etkilediği vurgulanarak, gıda krizinin insani acılar yaratmasının yanı sıra büyük ekonomik maliyetleri olduğu da ifade edildi. 

Gıda güvensizliğine yüksek oranda maruz kalan ülkelerin gıda ve gübre fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle 2022 ve 2023 yıllarında ithalat maliyetlerinin 9 milyar dolar artabileceğine dikkat çekildi. 

Peki arpa, buğday, mısır fiyatları bugün kaç lira? Buğday, mısır ve arpa fiyatları ne kadar oldu? İşte borsa borsa buğday, arpa, mısır 1 Ekim 2022 fiyat listesi...


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön