22 / 07 / 2024

İngiltere'de konut krizi büyüyor: Evsizlerin sayısı yüzde 23 arttı!

İngiltere'de konut krizi büyüyor: Evsizlerin sayısı yüzde 23 arttı!

İngiltere'de konut krizi büyüyor. Ülkede bir yılda evsizlerin sayısı yüzde 23 arttı. Tahminlerine göre şu anda İngiltere'deki evsizlerin toplam sayısı 280 bin civarında...
İngiltere'de resmi rakamlar 2019'un Nisan, Mayıs ve Haziran ayları itibarıyla evsiz ya da her an evsiz kalma tehdidiyle yüzyüze olanların sayısını 68 bin 170 olarak veriyor.

Bunların 32 binini kesin evsiz olan hane halkı sayısı oluşturuyor ve bu sayı 2018'in aynı dönemine göre yüzde 23 artmış görünüyor.

Ayrıca hostel, otel ve ucuz odalar gibi geçici ve kötü koşullardaki konutlarda kalanların sayısı da 2007'de bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Evsizlik ve geçici konutlarda yaşamak en çok çocukları etkiliyor. Bu kategorilerdeki 60 bini aşkın hanede yaklaşık 130 bin çocuk yaşıyor.

En kötü konut durumu sayılan, mutfak ve tuvaleti ortak odalarda yaşayan aile sayısı bu yıl sonu itibarıyla 13 bin 450. Bu sayı son beş yıl içinde yüzde 40 artış göstermiş.

Evsizlerle ilgili yardım kuruluşu Shelter konut krizinin vahim boyutlara ulaştığını söyleyerek hükümetten biran önce adım atmasını ve sosyal konutlar inşa edilmesini istedi.

Yardım kuruluşunun tahminlerine göre şu anda İngiltere'deki evsizlerin toplam sayısı 280 bin civarında. Bu da her 200 kişiden birinin evsiz olması demek.

İngiltere de konut krizi büyüyor: Evsizlerin sayısı yüzde 23 arttı!
Evsizlikle mücadele eden yardım kuruluşlarına bağış toplamak için yapılan dünya çapındaki kampanya kapsamında Londra'daki Trafalgar meydanında gece sokakta yatma eylemi yapıldı

Shelter'ın yöneticisi Polly Neate, "Binlerce insanı evsizliğin eşiğine getiren, ana babaları, çocuklarını kötü koşullarda büyütmeye zorlayan ve aileleri işyerlerinden, okullardan ve komşularından uzak düşüren bir krizle yüz yüzeyiz" diye konuştu.

Neate "Aşırı yükselen kiralar, konut yardımlarında yapılan kesintiler ve onlarca yıldır ihtiyaç duyulan sosyal konutların inşa edilmemesi nedeniyle bugün 127 bin çocuk Noel'e evsiz girecek" dedi. Neate, hükümete acil  sosyal konut inşasına yatırım yapma çağrısında bulundu. 

Seçim kampanyası sırasında Muhafazakar Parti evsizlikle ilgili önlemler alacağını bildirmişti. Ancak bu planın ayrıntıları bilinmiyor ve son 8 yıldır iktidarda olan parti sosyal konut inşası konusunda bir adım atmadığı için eleştiriliyor.

Maliye Bakanı Sajid Javid geçen ay evsizlerin sayısının artmasından, 8 yıl önce sona eren İşçi Partisi iktidarını sorumlu tutunca eleştirilere hedef olmuş, Muhafazakar Parti tarafından yapılan açıklamada, Javid'in yılları yanlış hatırladığı" ifade edilmişti.

Konuttan sorumlu bakanlığın ise, evsiz rakamlarındaki büyük artışların, ölçümlerin kapsamının genişletilmesinden kaynaklandığına işaret eden açıklamalar yapmışlardı.

BBC Türkçe 

Londra'da yeni evsizlerin sayısında rekor artış!

İngiltere'de 'evsiz' ölümleri son 7 yılın en yüksek seviyesinde!

Hollanda'da 39 bin evsiz var!

Almanya'da 650 bin evsiz var!

İngiltere'de evsizlerin sayısı artıyor: Her gün 36 kişi evsiz kalıyor!


Geri Dön