23 / 02 / 2024

İnşaat sektörü güven endeksi Ekim'de yüzde 0,5 düştü!

İnşaat sektörü güven endeksi Ekim'de yüzde 0,5 düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Hizmet sektörü endeksinden artış sınırlı kalırken ve perakende sektörü güven endeks yüzde 3'e yakın arttı ve inşaat sektörü güven endeksi düştü.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Hizmet sektörü endeksinden artış sınırlı kalırken ve perakende sektörü güven endeks yüzde 3'e yakın arttı ve inşaat sektörü güven endeksi düştü. TÜİK'den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:


HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0,1 ARTTI

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında 97,54 iken, Ekim ayında 97,63 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla %0,7 ve %0,3 artarken, iş durumu endeksi %0,8 azaldı. 


PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 2,7 ARTTI

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında 98,68 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükselme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %1,9 ve %7,4 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi %0,8 azaldı.


İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0,5 AZALDI

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 80,42 iken, Ekim ayında 80,02 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı. 


İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %4,4 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %2,1 arttı. 


Habertürk

 Geri Dön