21 / 02 / 2024

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı!

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı!

İş hacmi düştü, martta sektörel bazda en yüksek güven kaybı inşaatta yaşandı.Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre nisan ayında,inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı.

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!İş hacmi düştü, martta sektörel bazda en yüksek güven kaybı inşaatta yaşandı.


Sektörel güven, mart ayından sonra nisan ayında da endeksler kapsamındaki üç sektörde birden azaldı. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri verilerine göre nisan ayında, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.5, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1.2 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.7 azaldı. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; is durumu endeksi yüzde 0.3, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0.9 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde; 0.4 azaldı. 


YÖNETİCİLER KARAMSARLAŞIYOR 

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş ise gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen yönetici sayısının azalmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi endeksi yüzde 2.1 artarken, mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4.1 ve yüzde 1.3 azaldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.7 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 4.0 azaldı.


Meydan


Geri Dön