20 / 06 / 2024

İnşaat sektörü yatırımları tam gaz!

İnşaat sektörü yatırımları tam gaz!

Geçen sene daralma yaşanan inşaat sektörü bu yıl tam gaz yatırımlara başladı. Yeni yatırım iştahının artması yan malzemeleri üreten sektörleri de canlandırdı. Çimentodan demire, seramikten bataryaya tüm alt sektörlerde satışlar yükseldi. Ekonomiye güvenin artması, devletin faiz desteği ve tükenen konut stoku inşaat firmalarını tekrar harekete geçirdi. Geçen yıl tamamen daralma yaşanan inşaat sektörü bu yıl yatırımlarını tam gaz yapıyor. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020'nin 9 ayında bir önceki yıla göre yüzde 73,7, yüzölçümünde yüzde 58,1, değerinde yüzde 76,1 artış göstermesi de sektördeki hareketliliği ortaya çıkardı. Yeni Şafak'tan Mine Açar'ın haberine göre; gayrimenkulde yatırım iştahı inşaat yan sanayisinde de domino etkisi yarattı. Çimentodan demire, seramikten bataryaya tüm alt sektörlerde üretim ve satışlar artış gösterdi. 

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretimiden kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır beton sektörü, Ekim'de de büyümesine devam etti. Ekim ayı ile birlikte 5 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini sürdürdüğünü ortaya koydu.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi de üçüncü çeyrekte yüzde 14,2 arttı ve sektörün genelindeki hareketliliği belirtti. 

SEKTÖRLERDE YÜZLER GÜLÜYOR

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Ekim ayı THBB hazır beton endeksi rakamlarının inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik güçlüklere rağmen pozitif olarak kapatacağına işareti ettiğini kaydetti. Son açıklanan Türkiye İMSAD Ekim 2020 Sektör Raporu'nda da iyileşmenin süreceği belirtildi. Raporda, "Sektör 2019 yılında sert bir küçülme göstermişti Buna bağlı olarak inşaat malzemesi yurtiçi satışları da gerilemişti. 2020 yılının ilk çeyreğinde satışlardaki düşüş sürdü, ikinci çeyrekte Covid-19 etkisiyle yurtiçi satışlar sert şekilde daraldı. Üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemesi yurtiçi satışlarında önemli bir sıçrama yaşandı. Covid-19 salgını nedeniyle sağlanan kredi desteklerini büyük ölçüde kullanan inşaat sektörü mevcut işlerini hızla tamamlamaya yöneldi. Buna bağlı olarak inşaat malzemelerine önemli bir talep oluştu" denildi. 

YARIM KALAN İNŞAATLAR TAMAMLANIYOR 

Devletin arka arkdaya yaşanan son depremlerle beraber kentsel dönüşüme de yeni bir ivme kazandırması sektördeki gelecek dönem iyimser beklentileri artırdı. Yılın ilk 9 ayında birçok inşaatta işler durma noktasındaydı. Yeni dönemde ise bu inşaatların birçoğunda tekrar işbaşı yapıldı, çalışmalar başladı. Nitekim yılın ilk 9 aylık karnesinde yarım kalan inşaatların yapı kullanım izinleri de olumsuz etkilendi. 

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri 2020'nin 9 ayında bir önceki yıla göre bina sayısında yüzde 23,5, yüzölçümünde yüzde 22,8, değerinde yüzde 15,3 azaldı. 

2020'nin ilk 9 ayında kullanm amacına göre en yüksek paya 66,4 milyon metrekare ile 2 ya da daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,9 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları takip etti. Yılın son çeyreğinde ise yarım kalan inşaatların hızla tamamlanacağı belirtiliyor.

İnşaat sektörü son çeyreğe iyi başladı! 

İnşaat sektörü son iki aydan umutlu!


Geri Dön