25 / 04 / 2024

İnşaat sektöründe saatlik iş gücü maliyeti yüzde 3.5 arttı!

İnşaat sektöründe saatlik iş gücü maliyeti yüzde 3.5 arttı!

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; endeks, sanayi sektöründe yüzde 3.5. inşaat sektöründe yüzde 3.2 ve hizmet sektöründe yüzde 3.2 artış gösterdi...Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı birinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. 


TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; endeks, sanayi sektöründe yüzde 3.5. inşaat sektöründe yüzde 3.2 ve hizmet sektöründe yüzde 3.2 artış gösterdi. Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi birinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.7 arttı. 


Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 3.3. inşaat sektöründe yüzde 2.9 ve hizmet sektöründe yüzde 4,1 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim HBESSE etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 11,1 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe gerçekleşti. 


İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, birinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe yüzde 3.2, inşaat sektöründe yüzde 3.5 artarken, hizmet sektöründe yüzde 1.9 geriledi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en büyük değişim yüzde 24.6 azalış ile ulaştırma ve depolama sektöründe gerçekleşti. 


Ayrıntılı Haber 


Geri Dön