23 / 02 / 2024

İnşaat sektöründe saatlik işgücü maliyeti yüzde 3,9 arttı!

İnşaat sektöründe saatlik işgücü maliyeti yüzde 3,9 arttı!

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 arttı. Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki artış oranı inşaat sektöründe yüzde 3,9 oldu.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016'nın 2. çeyreğine ilişkin işgücü  maliyeti endeksini açıkladı.


Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü  maliyeti endeksi, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1  artış gösterdi. Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki artış oranı,  sanayi sektöründe yüzde 3,3, inşaat sektöründe yüzde 3,9 ve hizmet sektöründe  yüzde 1,1 oldu. Saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 6,5 ile  elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektöründe  gerçekleşti.SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİ


Saatlik kazanç endeksi de söz konusu dönemde yüzde 1,9 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları, sanayi sektöründe yüzde 3,3,  inşaat sektöründe yüzde 5,2 ve hizmet sektöründe ise yüzde 0,8 olarak belirlendi.  Saatlik kazanç endeksinde, söz konusu dönemde en yüksek artış yüzde 11,5 ile  elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti.


SAATLİK KAZANÇ DIŞI İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ


Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi de önceki çeyreğe göre  yüzde 0,4 arttı. Endeks değerinde, sanayi sektöründe yüzde 0,9, inşaat sektöründe yüzde  5,2 yükseldi, hizmet sektöründe ise yüzde 0,2 geriledi. Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde  7,3 ile su temini, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerinde  görüldü.


AA


Geri Dön