18 / 05 / 2024

İnşaat şirketlerinin Ağustos kampanyaları konut satışlarını yükseltecek!

İnşaat şirketlerinin Ağustos kampanyaları konut satışlarını yükseltecek!

15 Temmuz darbe girişimi etkisi ile temmuzda konut satışları hazirana göre yüzde 23.4 düştü. Ağustosta inşaat şirketlerinin başlattığı kampanyalarla bu tablonun yerini yüksek satış rakamlarına bırakması bekleniyor.15 Temmuz başarısız darbe girişimi konut satışlarında sert düşüşe neden oldu. Türkiye genelinde temmuzda 81 bin 343 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 23.4, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), verilerine göre yurt genelinde, ev satışı Ekim 2013’ten bu yana en düşük seviyeyi gördü ve sadece 81 bin 343 ev satıldı. Yaz aylarında yaşanan durgunluk ve darbe girişimi ile satışların gerilediğini belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri ağustos ve eylülde toparlanma bekliyor. Darbe girişimi sonrası ekonominin çarklarının dönmesi için Emlak Konut GYO ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) öncülüğünde 60 bin gayrimenkul için kampanya yapılmıştı. Bu kampanyanın konut pazarına hareket getirdiğini belirten sektör temsilcileri “Sektör olarak fedakarlık yaptık, 120 ay vade, yüzde 20 peşinat ve 0.70 faizle satış kampanyası yaptık. Cumhurbaşkanının çağrısı ile bankalar konut kredi faizini düşürdü. Ağustos rakamlarında kampanyanın olumlu etkisini görürüz” dedi.


Konut satışları Temmuz'da yüzde 15,8 düştü!YÜZDE 46’SI 1’İNCİ EL

Birinci el satışlar temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.3 azalarak 37 bin 829 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.5 olarak belirlendi. İkinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 azalışla 43 bin 514 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde banka kredili yani ipotekli konut satışları da temmuzda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22.8 azalarak 23 bin 756’ya geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 29.2 oldu. Şirket içi vadelendirme gibi diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.5 azalarak 57 bin 587’e indi.

YABANCIDAKİ DÜŞÜŞE FUAR ÖNLEMİ

TÜİK 2014 Ocak’tan bu yana yabancıya konut satışını aylık olarak açıklıyor. Darbe girişimin olduğu temmuz ayında yabancıya satış en düşük seviyesini gördü. Yabancılara yapılan konut satışları temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48.5 azalarak bin 44 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 300 konut ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 281 konut satışıyla Antalya, 72 konutla Aydın, 63 konutla Trabzon, 60 konutla  Bursa ve 41 konutla Sakarya takip etti. Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye’den onut satın aldı. Irak’ı sırasıyla 111 konut ile Kuveyt, 92 konut ile Suudi Arabistan, 71 konut ile İngiltere ve 64 konut ile Rusya Federasyonu izledi. Gayrimenkul sektörü temsilcileri yabancıya satışı arttırmak için yurtdışı turuna çıkacak. Şirketler 3 ay içinde yurt dışında 3 ayrı fuara katılacak. Eylül ayında Dubai, ekim ayında Kuveyt ve kasım ayında da Cidde Cityscape fuarlarına gidilecek. 


Hürriyet 


Geri Dön