13 / 06 / 2024

İş Portföy gayrimenkul yatırım fonlarıyla büyüyor!

İş Portföy gayrimenkul yatırım fonlarıyla büyüyor!

Eylül 2019 itibarıyla 46,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne sahip İş Portföy, hem yatırım ve emeklilik fonlarında hem de gayrimenkul yatırım fonu (GYF) ile girişim sermayesi yatırım fonunu (GSYF) kapsayan alternatif yatırım araçlarıyla büyüyor.Eylül 2019 itibarıyla 46,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ulaşan İş Portföy, hem yatırım ve emeklilik fonlarında hem de gayrimenkul yatırım fonu (GYF) ile girişim sermayesi yatırım fonunu (GSYF) kapsayan alternatif yatırım araçlarında büyümesini sürdürüyor.

Ekonomist Dergisi'nden Ceren Oral Balaban'ın haberine göre; Şirketin GSYF’de büyüklüğü 260 milyon TL’ye, GYF’de büyüklüğü ise 1,7 milyar TL’ye ulaştı. İş Portföy, son olarak Quasar İstanbul’daki rezidans ve ofisleri 1 milyar 170 milyon TL bedelle GYF’ye dahil etti.

Biz de bu vasıtayla geçen hafta İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan ile bir araya geldik. Eraslan ile hem İş Portföy’ü hem de Barış Pınarı Harekatı ile hareketli günlerden geçen piyasalardaki son gelişmeleri konuştuk.

1- Piyasalardaki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son dönemde enflasyon, cari işlemler dengesi ve yurtdışı piyasalardaki gelişmeler olumlu seyrediyor. Bunun sonucu olarak da Merkez Bankası faiz indirim sürecine girebildi. Piyasadaki tüm aktörler de faiz indirimini çok olumlu karşıladı. Hem mevduat hem de kredi faizleri aşağıya gelebildi.

Önümüzdeki dönemde ekonomiyle ilgili bu ana trendin değişmesini beklemiyorum. Mali disiplinin korunması halinde enflasyondaki ve faizdeki düşüşün mümkün olduğunu düşünüyorum.

Hem bu sürecin gerçekleşmesi hem de yurtdışı finansal koşulların destekleyici olması durumunda ise büyümenin hedeflere yaklaşması beklenebilir.

2- Borsa ve döviz piyasasında beklentiniz nedir?
Uzun süredir Türkiye borsasının fiyatı, benzer ülkelerin borsalarına göre fiyat/kazanç (F/K) ve piyasa değeri/ defter değeri (PD/DD) gibi rasyolarda oldukça düşük. Uzun dönemde borsadan kazanç elde edilmesini mümkün görüyorum.

Döviz piyasası için ise Türkiye’nin ciddi şekilde dövize yatırım yapılan bir ülke olduğunu söylemeliyiz. Olumsuz beklentisi olan tüm yatırımcıların dövizde olduğunu düşünüyorum. İhtiyaç oldukça da dövizlerini bozduruyorlar. Piyasada bundan daha fazla dolarizasyon olabilmesi için koşulların çok ağırlaşması gerekiyor. Böyle bir durumu öngörmüyorum.

3- Yatırımcılara ne öneriyorsunuz?
Her yatırımcı özel ve her birinin beklentisi de diğerinden çok farklı. Yatırımcılar, bir yatırım kuruluşuyla yatırımcı karakter testi analizi yapmalı, risk iştahlarına uygun pozisyon almalı ve ihtiyaçlarına uygun ürünü tercih etmeliler.

4- İş Portföy için 2019 nasıl geçiyor?
2019, sektör ve İş Portföy için iyi geçiyor. Eylül 2019 itibarıyla portföy büyüklüğümüz yılbaşından bugüne yüzde 39,5 büyümeyle 46,5 milyar TL’ye ulaştı. Bunun yaklaşık 20,1 milyar TL’lik kısmı BES, 20,8 milyar TL’lik kısmı yatırım fonlarından meydana geliyor.

Geriye kalanı ise özel portföy yönetim işimizden kaynaklanıyor. Hem yatırım ve emeklilik fonlarında hem de GYF ile GSYF’yi kapsayan alternatif yatırım araçlarında iyi işler yapıyoruz. 2019’u yaklaşık 50 milyar TL’lik portföy büyüklüğüyle kapatacağımızı öngörüyoruz.

5- Türkiye’de yatırım fonu piyasası ne durumda?
Yatırım fonu piyasasının geçmişi 1985’e dayanıyor. Ülkemizde ilk yatırım fonunu İş Bankası kurdu. Bu işin öncülüğünü 1985’ten beri biz yapıyoruz. O günden bugüne yatırım fonunda arzu ettiğimiz büyüklüğe gelemedik. Ancak 2019’u da gayet iyi geçirdik.

6- Yatırım fonu piyasasında yatırımcılar ne tarafta yoğunlaşıyor?
Yatırımcıların son dönemde özellikle TL cinsi kısa vadeli enstrümanlara yöneldiğini gözlemliyoruz. Çünkü şu an bu taraftaki getiriler cazip ve risk düşük. Altın fonuna da çok büyük bir ilgi var. Altının fiyatı yükselmeye devam ediyor ve yatırımcılar altın fonuna yatırım yaparak doların getirisini de elde etmiş oluyorlar.

Ayrıca Türk şirketlerinin çıkardığı Eurobond’lara yatırım yapan fonlarımıza da son dönemde ilgi fazla. Bunun nedeni bu ürünlerin getirisinin döviz bazında oldukça yüksek olması. Bu fonlar dolar birikimi olan yatırımcılar için iyi bir alternatif sunuyor. Bu tablonun önümüzdeki dönemde de hızlı değişmesini beklemiyor, büyümenin bu alanlardan geleceğini öngörüyoruz.

7- Fonlarınızda daha çok hangi hisseleri tercih ediyorsunuz?
Farklı kriterlere sahip fonlarımız var. Örneğin bazı fonlarımız sadece temettü ödeyen şirket hisselerine yatırım yaparken bazıları gelişme ve büyüme potansiyeli yüksek şirket hisselerine yatırım yapıyor. Stres altındaki şirket hisselerine yatırım yapan fonlarımız da mevcut.

Dolayısıyla her türlü yatırım fırsatına bakan fonlarımız var. Hisse senedi yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara yatırım fonlarımızı kullanmalarını öneriyorum. Böylece hisse piyasasında oldukça güvenli kararlar verebilirler.

“Gayrimenkul ve girişim fonlarımız büyüyor”

“GSYF’mizin büyüklüğü 260 milyon TL’ye ulaştı. Bu fonumuzla yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz. Şu ana kadar Sivas ve Tokat’ta 42 MW gücünde üç farklı rüzgar enerjisi santraline yatırım yaptık.

Ayrıca 43 MW gücünde bir hidroelektrik santraline yatırım konusunda da mutabakata vardık. SPK’ya başvurduk. Bu yenilenebilir enerji fonumuzdan yaklaşık 100 milyon TL’lik büyüklük bekliyoruz.

GYF’mizin büyüklüğü ise 1,7 milyar TL’nin üzerine çıktı. Pazar payımız yüzde 30’larda. Son olarak da Quasar İstanbul’daki rezidans ve ofisler GYF’miz çatısı altına girdi.”


Geri Dön